Taviloğlu Koleksiyonu’ndan “Yarısı Gümüş, Yarısı Köpük” sergisi açıldı

Türkiye’nin ilk ve en büyük plastik sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde Taviloğlu Koleksiyonu’ndan seçili eserlerden hazırlanan “Yarısı Gümüş, Yarısı Köpük” sergisi 20 Aralık’ta sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul’un önemli simgelerinden olan balık ve balıkçılık temalarının işlendiği serginin Küratörlüğünü Neslihan Muratbeyoğlu üstleniyor. Adını, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun “İstanbul Destanı” şiirindeki dizelerden alan sergideki eserler, Taviloğlu’nun 1972’den günümüze 50 yıldır sürdürdüğü koleksiyonculuğunun yanı sıra denize duyduğu tutkuyu da ortaya koyuyor.

Adil Doğançay, Adnan Turani, Ahmet Münib, Ali Avni Çelebi, Ali Karsan, Avni Arbaş, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Tollu, Cevat Dereli, Fikret Mualla, Hale Asaf, Hikmet Onat, Mehmet Ali Laga, Memet Güreli, Naile Akıncı, Nedim Günsür, Nedret Sekban, Nejad Melih Devrim, İbrahim Safi, Vecih Bereketoğlu, Zeki Faik İzer gibi Türk resminin usta adların da olduğu sanatçıların balık ve balıkçıları yorumlayan 52 parça resim, heykel ve enstalasyonundan oluşan sergi 20 Şubat 2024 tarihine kadar İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin geçici sergi salonunda ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx