Son dakika! CHP’de yeni başkan belli oldu! İşte Kılıçdaroğlu ve Özel’in aldığı oylar

CHP’nin kritik kurultayı devamediyor. CHP’nin liderliği için Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile değişimcilerin adayı Özel çekişme yaşadı.

CHP 38. Olağan Kurultayı’ndaki gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz:

02:5605 Kasım 2023

ÖZGÜR ÖZEL’DEN İLK AÇIKLAMA

Özgür Özel seçim zaferinin ardından şu açıklamaları yaptı: Hayatımın en büyük gurur ve onurunu yaşıyorum. Oy birliği ile hepinizin yürekten desteklediği şekilde, bu onurlu görevi layıkı ile yerinize getirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Bugün ilk tur sonuçlandıktan sonra, o daha önce pek az deneyimlenen ve 2 oy farkla 2. tura kalan seçim sonrası, oraya geleyim Özgür Özel’in elini kaldırayım diyen, Adalet Yürüyüşünü başlatan sayın Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum.

02:5205 Kasım 2023

CHP’DE YENİ GENEL BAŞKAN ÖZGÜR ÖZEL

İBB Genel Başkanı Ekrem İmamoğlu,’İkinci turun sonucu kurulumuza bildirildi. Şunu unutmayalım ki sonuç her şekilde CHP’nin her üyesinin kazandığı bir sonuçtur. Sonucu sizlerle paylaşıyorum. Sayın Özgür Özel 812 oy, Sayın Kılıçdarığlu 536 oy almıştır. Partimizin yeni genel başkanı Özgür Özel olmuştur.” ifadelerini kullandı.

02:3305 Kasım 2023

OY VERME İŞLEMİ TAMAMLANDI

CHP’de 2. tur oy verme işlemi sona erdi, sayım başladı. 2. turda salt çoğunluk sağlanamazsa 3. tura kalacak.

02:2205 Kasım 2023

TARTIŞMA ÇIKTI

CHP’nin 38. Olağan Kongresi’nde genel başkanlık seçiminin 2. tura kalmasının ardından Özgür Özel ve Kemal Kılıçdaroğlu destekçileri arasında tartışma çıktı. Partililerin birbirlerine “laf atmalarının” sonucu çıktığı iddia edilen tartışma, büyümeden çevredekilerin araya girmesi sonucu yatıştırıldı. Taraflar arasından yaşanan gergin anlar cep telefonu kamerası tarafından görüntülendi.

02:1805 Kasım 2023

KILIÇDAROĞLU SALONDAN AYRILDI

Kemal Kılıçdaroğlu, 2.tur oylamasının sürdüğü esnada oyunu kullandı ve salondan ayrıldı.

01:2105 Kasım 2023

KEMAL KILIÇDAROĞLU ÇEKİLECEK Mİ?

CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür, “Bülent Kuşoğlu şu açıklamayı yaptı: Kemal Kılıçdaroğlu ikinci turun sonucuna göre çekilebilir. Net bir şey yok şu an için. Delegeler oylarını kullanmaya başlamışlardı. Salt çoğunluk sağlanırsa zaten bir aday kazanacak.” dedi.

00:3505 Kasım 2023

OYLAMA BAŞLADI

CHP’de ikinci tur oylaması başladı.

23:3105 Kasım 2023

CHP’DE BAŞKANLIK SEÇİMİ 2. TURA KALDI

CHP Kurultayında başkanlık seçimi 2. tura kaldı. 1366 kayıtlı delegenin 682’si Özgür Özel’e, 664’ü Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi.

22:2004 Kasım 2023

‘KEŞKE YÜZÜME SÖYLESEYDİN’

Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu; konuşmama kararı alan Genel Başkan Adayı Kılıçdaroğlu’nun Özgür Özel’in konuşması ardından, kendisine söz hakkı doğduğu gerekçesi ile konuşmak istediğini belirterek, Kılıçdaroğlu’na söz hakkı verdi. Kılıçdaroğlu konuşmasında; Özgür Özel’in ‘Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız yok’ iddiasına yanıt vererek, “Eğer uzun yıllardır beraber çalışıyorsak ve CHP’nin bir dış politika Danışma Kurulu olduğunu bilmiyorsa bir arkadaşımız ve o dış politika kurulunda iki genel başkan yardımcımızın da yer aldığını bilmiyorsa oraya bir soru işareti koymak zorundayım. Dış politika konusunda büyük elçilik yapmış arkadaşımız uzun süre danışmanlığımı yaptı evet listeye koyduk seçilmedi. Örgüt izin vermedi. Örgütün Parti Meclisi’ne (PM) seçmediği emekli bir büyük elçiyi ben nasıl hangi gerekçe ile Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) taşıyacağım. Eleştiriye açığım. Benim kadar eleştiriye açık olan hiç kimse yoktur. PM’de beni eleştirenin asla sözünü kesmem ve dinlerim. Olur ya eleştiriden yararlanacağım bir şey olur mu diye. Kısaca keşke burada anlattıklarını yüzüme karşı söyleseydin” dedi.

21:3404 Kasım 2023

OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI

38. Olağan Kurultayı’nda saat 21.00 itibarıyla oy verme işlemine geçildi. Oy verme işleminde 1366 kurultay delegesi, 23 sandıkta tercihini yapacak.Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel’in yarıştığı seçimin ilk turunda salt çoğunluk şartı aranıyor.

19:4004 Kasım 2023

ÖZGÜR ÖZEL: CHP’DE HANÇER YOK!

 CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, “Diyorlar ki genel başkan (Kılıçdaroğlu) bir hançerden bahsetti. Bu hançer konusu sizinle ilgili mi? Vallahi hiç üstüme almadım. Cumhuriyet Halk Partisi’nde hançer yok, hançerleyecek de kimse yok. Ama genel başkan, benim de şu kadarcık diyecek bir şeyim varsa en iyi siz bilirsiniz ki, bizim ne partide ne partililerde hançer olmaz” dedi.

18:5904 Kasım 2023

ÖZGÜR ÖZEL KONUŞTU

Genel Başkan adayı Özgür Özel Kurultay’da konuştu. Özgür Özel’in açıklamaları şöyle; Silivri’de Bakırköy’de hepimizin yerine yatan Tayfun Kahraman’a, Can Atalay’a, Selçuk Kozağaçlı’ya, Osman Kavala’ya, Çiğdem Mater’e, Mine Özerden’e, Selçuk Mızraklı’ya, Selahattin Demirtaş’a selam olsun.

CHP KURULTAYLARI ÜLKE SİYASETİNİ DE ŞEKİLLENDİRİR

Sizlerle aynı çatı altında olmak, aynı partide siyaset yapmak büyük onur. Biriz, hep beraberiz. Gençlerin gelecek hayalini hedefimiz sayan, onların kaygılarının yükünü sırtlarında taşıyanlarız. CHP kurultayları ülke siyasetini de şekillendirir. Biz bugün sadece partimizin yönetim kadrosunu belirlemeye gelmedik, yeni bir hikayeye başlamak Türkiye siyasetini yeniden şekillendirmek için buradayız.

18:2804 Kasım 2023

GERGİNLİK YAŞANDI

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nın düzenlendiği Ankara Spor Salonu’nda delegelerin bulunduğu alanda, değişimciler ve genel merkez destekçilerinin bulunduğu kısımda gerginlik yaşandı. CHP eski milletvekili Turan Akdoğan’ın konuşması sonrası yaşanan gerginlik, salonda bulunan delegeler ve parti üyelerinin araya girmesiyle sona erdi.

17:3504 Kasım 2023

KILIÇDAROĞLU VE ÖZEL YETERLİ İMZAYA ULAŞTI

CHP’nin 38’inci Olağan Genel Kurultayı’nda genel başkanlık seçimi için yeterli imzayı toplayan Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel, genel başkan adayı oldu. Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sonuç olarak, başvuruları olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel yeterli imza sayısına sahiptir. 2 adayımız, Kurultay’ın biraz sonra takdirlerine sunulacaktır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

15:1104 Kasım 2023

BİR İSİM DAHA ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

CHP eski PM üyesi Örsan Kunter Öymen, 38. Olağan Kurultay’da yaptığı konuşmanın ardından CHP genel başkan adaylığından çekildiğini açıkladı. Öymen, “CHP 38. Olağan Kurultay süreci ne yazık ki, medya ambargosu, adaylık imza tekeli, delegeye yönelik baskılar gibi uygulamalar nedeniyle, anti-demokratik bir ortamda gerçekleşmiştir. Kurultay, partideki bozuk düzenin bir parçası veya uzantısı olanların “yarışına” dönüştürülmüştür. Bu nedenle CHP Genel Başkan Aday Adaylığı’ndan çekilmeye karar verdim. Bu Kurultay’da, kim kazanırsa kazansın, kaybeden ne yazık ki CHP ve Türkiye olmuştur.” dedi.

14:2004 Kasım 2023

SON KEZ ADAY

Kılıçdaroğlu, “Ben de bir sonraki kurultayda sizlerin arasında oturup seçilen yeni genel başkanımı alkışlayacağım” dedi.

13:3604 Kasım 2023

KILIÇDAROĞLU: SIRTIMDAKİ HANÇERLERLE SEÇİME GİRMEK ZORUNDA KALDIM

Kongre salonunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu, “Adaylık sırasında masadan kalkmalar masaya dönmeler yaşandı. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Ateşi ve ihaneti gördük. Yalana dolana rağmen, milyonlarca sığınmayıca rağmen çalıştık yılmadık, yıkılmadık, boyun eğmedik. Hançerlerle beraber yükümüz ağırdı. Seçim bitti, kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişim diyenler uzun süredir değişmeyenlerdir. Seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. İlk değişimi 2019’da söyledim. En büyük değişimi yaşayan parti CHP’dir. 2020, 2021, 2022 ve 2023. En büyük değişimi yaşayan parti CHP’dir.” ifadelerini kullandı.

13:0604 Kasım 2023

DİVAN BAŞKANI İMAMOĞLU

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Divan başkanlığı oy birliğiyle kabul edildi.

11:4704 Kasım 2023

KILIÇDAROĞLU KURULTAY SALONUNA GELDİ

 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu kurultayın yapılacağı salona geldi. Kılıçdaroğlu’nu destekçileri salon önünde karşıladı. Kılıçdaroğlu’nun destekçileri “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganlarını attı.

11:4604 Kasım 2023

ÖZGÜR ÖZEL KURULTAY SALONUNA GELDİ

CNN TÜRK muhabiri Melike Görür, kurultayın yapılacağı salonun önünden yaptığı yayında, “Özgür Özel’in destekçileri de burada. Oldukça kalabalık yürümekte zorluk çekiyoruz. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun korumaları da Özgür Özel’e tahsis edildi. Gözler hem Özgür Özel’de hem de Kılıçdaroğlu’nda. Değişim isteyen isimler bina girişinde Özgür Özel’i bekliyor. Pankartlarda değişim vurgusu yapıldığını görüyoruz. Kılıçdaroğlu’nun pankartlarının daha az olduğunu söylemek mümkün. Özel’den sonra da Kılıçdaroğlu’nun gelmesini bekliyoruz. Kılıçdaroğlu’nun selamlama yaparken tek başına yapmayacağını öğrendik. Kılıçdaroğlu evden çıkmış dakikalar sonra buraya gelecek. Özgür Özel eşi ve kızıyla beraber kurultayın yapılacağı salona geldi. İlgi oldukça yoğun. Özgür Özel herkese tek tek selam veriyor” ifadelerini kullandı.

11:3704 Kasım 2023

CİHANER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Eski milletvekili İlhan Cihaner ise adaylıktan son anda çekildi. Cihaner, “Yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı ‘siyasetsiz’ bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür. ‘Vatan Cephesi’ katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki ‘diğer adaylara imza desteği verileceği’ dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir. Bu anti demokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

11:3504 Kasım 2023

8 BİN KİŞİLİK OTURMA DÜZENİ

 Salonda 7-8 bin kişilik bir oturma düzeni kuruldu. 4-5 bin partilinin de ayakta katılımı bekleniyor.

11:3504 Kasım 2023

DEMOKRASİ KONGRESİ

Kurultayın koordinasyonundan sorumlu PM üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol dün Arena Spor Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, kurultayın adının “demokrasi kongresi” olacağını söyledi.

11:3504 Kasım 2023

KILIÇDAROĞLU’NDAN TALİMAT

Kılıçdaroğlu, kurultay öncesinde kendisini ziyaret eden belediye başkanı ve il başkanlarına, kurultayın sakin ve huzurla geçmesini, kimsenin kimseyi yuhalamadığı, negatif bir tepki göstermediği kurultay olmasını istediğini söyledi.

11:3404 Kasım 2023

ALTILI MASA LİDERLERİNE DAVETİYE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa liderlerini kurultaya davet etti. Kılıçdaroğlu tarafından liderlerin adına gönderilen davet mektubunda, “Partimizin 38. Olağan Kurultayı başkentimiz Ankara’da toplanacaktır. Büyük kurultayımıza katılımınız bizleri onurlandıracaktır” ifadeleri yer aldı. Ancak Altı Masa’dan lider düzeyinde değil genel başkan yardımcısı düzeyinde kurultaya katılım olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx