Putin, Avrupa’ya rest çekti: Rusya 50 yıl sonra Ay’a ulaştı!

Rusya, 47 yıl aradan sonra Ay’a ilk inişini başarıyla gerçekleştirdi. Luna 25 isimli uzay aracıyla Ay yolculuğu gerçekleştiren Roscosmos, uzay araştırmalarında önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Misyonun normalde Avrupa Uzay Ajansı’yla birlikte yapılması planlanıyordu, ancak Ukrayna savaşı sonrasında anlaşmalar bozuldu.

Rusya, Ay misyonu Luna 25’i başarıyla gerçekleştirdi

Rus uzay ajansı Roscosmos’a göre, mürettebatsız Luna 25 uzay aracı bugün itibarıyla Ay yüzeyine indi. Ay misyonu, Soyuz-2 roketiyle gerçekleştirildi ve ilk aşamasını başarılı şekilde tamamladı. Luna 25 ayrıca 1976’da Ay’dan örnekler alarak Dünya’ya dönen Luna 24’ten sonraki Rusya’nın ilk misyonu oldu.

Yeni Ay aracı, yaklaşık bir yıl boyunca Ay’ın kutup toprağının bileşimini ve ekzosfer olarak bilinen ince atmosferini inceleyecek. Luna 25 ile gönderilen bilimsel araç paketinde, toprak örnekleri toplayacak robotik bir kol da yer alıyor.

Luna 25 başlangıçta Roscosmos ve Avrupa Uzay Ajansı arasındaki ortak Ay keşif programının bir parçası olacaktı. Ancak ESA, Ukrayna’ya yönelik işgalin ardından 2022’de Rusya ile ortaklığını sonlandırdı.

Son zamanlarda Ay’a yönelik birçok görev gerçekleştirildiğini belirtelim. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda Hindistan Chandrayaan-3 misyonunu tamamlayarak Ay’ın güney kutbuna başarılı bir iniş yaptı. İki ülke, bu bölgede yarış halinde.

Rus bilim insanları, Luna 25’in bir yıl sürecek operasyonlarının gelecekteki Ay görevlerinin önünü açacağını düşünüyor. Ayrıca Rus kozmonotların, 1970’lerden sonra ilk kez Ay’a dönmesini sağlayacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx