Kızıldeniz’deki saldırılardan kaçan ihracatçılar yeni rota arıyor

Kızıldeniz’deki gemilere saldırılar nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki nakliye tedarik zincirlerinde kargaşa yaşanırken, ihracatçılar oyuncak, giyim eşyası, çay ve otomobil parçalarını perakendecilere ulaştırmak için alternatif hava, kara ve okyanus rotaları bulmaya çalışıyor.

İran tarafından desteklenen Husi’ler, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonu sırasında Hamas’a destek olmak üzere 19 Kasım’dan bu yana Kızıldeniz’de gemilere yönelik saldırıları artırdı.

Saldırılar Avrupa ve Kuzey Amerika’yı Asya’ya bağlayan Süveyş Kanalı aracılığıyla birbirine bağlayan önemli bir ticaret rotasında aksamalara neden oldu.

GEMİ TAŞIMACILIĞINDA MALİYET ÜÇ KAT ARTTI

Şirketlerin ürünlerini, okyanus üzerinde diğer ve çoğunlukla daha fazla zaman alan rotaları kullanarak taşımak istemekeri nedeniyle konteyner gemiler kullanıldığı nakliye maliyetleri bazı durumlarda üç kat arttı.

S&P Global tarafından yayımlanan raporda aksamaların uzun sürmesi halinde, en büyük zararı Walmart ve IKEA gibi başlıca perakendecilere tedarik yapan tüketim ürünleri sektörünün göreceği belirtildi.

Almanya’nın önde gelen nakliye şirketi Hellman Worldwide Logistics’in hava taşımacılığından sorumlu operasyon şefi Jan Kleine-Lasthues, hızlı hareket eden bazı şirketlerin “intermodal” isimli bir ya da daha fazla taşıma türü içeren bir taşımacılık modeline geçtiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx