Kırıkkanat ve Alçı’nın ‘taze kaşar’ davasında AYM ‘hak ihlali’ dedi

Gazeteci Nagehan Alçı’nın 2013 yılında bir televizyon kanalında sunduğu programın yayından kaldırılması üzerine sosyal medya hesabından “Taze kaşarın programı yayından kaldırılmış” şeklinde paylaşımda bulunan Mine Kırıkkanat hakkında 2014 yılında İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada “alenen hakaret” suçundan 2 bin 610 TL adli para cezası verildi.

Kırıkkanat cezanın üzerine aynı yıl Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Başvurusunda, şikâyete konu paylaşımın eleştirel mahiyette olduğunu savunan Kırıkkanat, “kaşar” ifadesinin “çok deneyim kazanmak veya hoşa gitmeyen bir harekete ya da bir işe alışarak artık ondan üzüntü duymaz hâle gelmek anlamındaki ‘kaşarlanmak’ olarak kullanıldığını” öne sürdü. “Kaşarlanmak” ifadesiyle Nagehan Alçı’nın programını eleştirdiğini ancak mahkemenin gerekçe açıklamadığını ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini öne sürdü.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLDİ’

T24’ten Sibel Yükler’in haberine göre başvuruyu değerlendiren AYM Birinci Bölümü, Kırıkkanat’ın iddialarına rağmen mahkemenin, söz konusu ifadenin hangi anlamda kullanıldığını, ifadenin nedenini, Kırıkkanat’ın Nagehan Alçı’yı ne şekilde rencide ettiğini ve Alçı’nın önceki davranışları nedeniyle kendisine yöneltilen sözlere katlanması gerekip gerekmediğini tartışmaksızın hakaret suçundan mahkûm ettiğini belirtti.

Mahkemenin, Mine Kırıkkanat’ın ifade özgürlüğü ile Nagehan Alçı’nın şeref ve itibarın korunması arasında bir denge kurmaya çalışmadığını vurgulayan AYM, Kırıkkanat’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verdi.

Yeniden yargılama yapılması için dosyayı İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderen AYM, Mine Kırıkkanat’a 10 bin lira tazminat ödenmesine de hükmetti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx