Hedef gösterilen Kızıl Goncalar dizisinin mekân izinleri iptal edildi

FOX TV’de yayınlanan ilk bölümünün ardından hedef gösterilen ve RTÜK’ün inceleme başlattığı “Kızıl Goncalar” dizisinin iki mekan ile yaptığı izinler iptal edildi.

Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre, İstanbul-Şişli’deki tanıtım afişlerine boyalı saldırı düzenlenmesinin ardından, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü, iki mekân için alınan izinleri iptal etti.

Müdürlük, şirkete Gold Prodüksiyon Yapımcılık A.Ş.‘nin Kızıl Goncalar ismi dizisinde kullanılan Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (HEVKA) bulunduğu Bayrampaşa Medresesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı binasında (Siyasal Vakfı) çekim izinlerinin iptal edildiğini açıkladı ve gerekçe olarak da diziyle ilgili oluşan kamuoyu baskısı ve RTÜK’ün inceleme başlatmasını gösterdi. Alınan kararla zor durumda bırakılan dizinin yapım şirketi, aylarca büyük bütçeler ayrılarak yeniden dizayn edilen mekanların yerine farklı yerlerdeki mekânlara bakmaya başladı.

TIKLAYIN – Hedef gösterilmişti; İstanbul’da “Kızıl Goncalar” afişine boyalı saldırı

TIKLAYIN – İlahiyatçı Cemil Kılıç’tan Kızıl Goncalar dizisine gelen tepkilere: Suçları ifşa ediliyor. Bundan rahatsızlık, öfke duydular

Ne olmuştu?

İktidara yakın medyanın ardından İsmailağa cemaati, tarikattaki çocukların küçük yaşta evlendirilmesi, kız çocuklarının okula gönderilmemesi ve Kuran kursunda şiddet gibi konuların ele alındığı diziyi hedefe koydu. Cemaatin sosyal medya hesabından “Dinimizi ve dindarlarımızı aşağılamayı gaye edindiği anlaşılan yapımların günümüz medyasında görülebilmesi asla kabul edilemez” paylaşımı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın kurucusu olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği, diziyi “dindar insanları hedef alan algı operasyonlarının en çarpıcı örneklerinden” olarak tanımladı.

Günlerdir hedef alınmasının ardından RTÜK dizi hakkında inceleme başlattı. Şişli’de dizinin afişine boyalı saldırı düzenlendi. Bir set çalışanı İsmailağa cemaatinin dizi hakkındaki tweetini alıntılayarak “Fatih’te çekim yaptığımız mekânlara giremiyoruz. Afişlerimizin üstü çiziliyor, ekip arkadaşlarımıza saldırılıyor. Gerçekleri anlatmamız bu kadar mı kanınıza dokundu da ilk bölümden ekip olarak can güvenliğimizden endişelenmeye başladık?” ifadelerini kullanırken bir süre sonra paylaşımını sildi. Dizinin setinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi.

Dizinin yapımcısı Gold Film’in açıklamasında dizinin kurgu olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Toplumun farklı kesimlerinden kendi değer yargılarını suiistimal eden kişilerin yıkıcı etkilerini gösterirken diğer yandan farklı dünya görüşleri olan insanların hayatın içinde iyi niyetlerle nasıl ortak bir dil bulabildiklerini resmetmeyi amaçladık. Beğenileri ve eleştirileri dikkate alarak saygıyla izliyor ve maksatlı yorumların takdirini değerli izleyicilerimize bırakıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx