Google 25. Doğum Gününü Kutluyor

Dünyanın en popüler arama motoru ve teknoloji devi Google, bugün 25. doğum gününü kutluyor. Google bunu kutlamak için logosunun son 25 yıldaki gelişimini gösteren nostaljik bir doodle yayınlamayı da ihmal etmedi.

Doodle, logoyu ‘Google’dan ‘G25gle’ye dönüştüren ve teknoloji devinin 25. yıl dönümünü simgeleyen animasyonlu bir GIF içeriyor. Doodle’a tıkladığınızda ise sayfada sanal konfetiler uçuşuyor.

Google bir blog yazısında şunları paylaşmış durumda: “Yirmi beş yıl önce, büyük ve küçük soruların yanıtlarını bulmanıza yardımcı olmak için Google Arama‘yı başlattık. O zamandan bu yana milyarlarca insan tam da bunu yapmak, yani meraklarını gidermek için ürünlerimize yöneldi. Bir işe başlamak için. Bir yolculuğa başlamak için. Bir ananas kesmek için.”

Google CEO’su Sundar Pichai, geçen ay bir blog gönderisinde dönüm noktası niteliğindeki doğum gününü kutladı ve geçtiğimiz çeyrek yüzyılda şirketin yeniliklerine katkıda bulunan kişilere ve ortaklara şükranlarını dile getirdi.

Google, 4 Eylül 1998’de Stanford Üniversitesi’ndeki iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu. Şirket, 27 Eylül 1998’de resmi olarak Google Inc. olarak kuruldu. Google, ilk yedi yıl boyunca doğum gününü 4 Eylül’de kutlarken, daha sonra rekor sayıda web sitesinin duyurulmasına paralel olarak kutlamaları 27 Eylül’e taşımaya karar verdi.

Yıllar geçtikçe Google, aralarında Gmail, Dokümanlar ve Haritalar’ın da bulunduğu hizmetlerini genişletti. Şirket ayrıca YouTube’u 2006 yılında 1,65 milyar dolara satın aldı. Statista’ya göre YouTube’un değeri yaklaşık 30 milyar dolar iken, Google’ın mevcut piyasa değeri 1,65 trilyon dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx