Emlakjet eylül ayı emlak verilerini yayınladı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, eylülde konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 azalarak 102 bin 656 olurken, ocak-eylül döneminde 14,9 azalışla 900 bin 74 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları eylülde yüzde 50,2 azalışla 8 bin 446’ya geriledi. Toplam içinde ipotekli satışların payı yüzde 8,2 oldu.

Emlakjet verilerine göre, eylülde Türkiye genelinde ağustos ayına göre satılık fiyatlarında yüzde 4 artış görülürken, kiralıklarda ise yüzde 4’lük düşüş gerçekleşti. Kiralık-satılık konut arama trendi eylülde satılık konut lehine oldu ve aramaların yüzde 51’i satılık, yüzde 49’u ise kiralık konut için yapıldı.

En çok konut aranan iller arasında İstanbul ilk sırada yer alırken, ilçelerde başı Beylikdüzü çekti. Beylikdüzü, ilçeler arasında konut arama sıralamasında uzun sürenin ardından yeniden zirveye oturdu. Onu İzmir Buca ve Ankara Çankaya izledi.

Emlakjet’in eylül ayına yönelik gerçekleştirdiği özel araştırmada ise satılık-kiralık konut tercihleri gözlemlendi. Katılımcıların yüzde 48,4’ü kiralık konut arayışında olduğunu belirtirken, arsa veya arazi arayanların oranı yüzde 23,3 olarak gerçekleşti.

Katılımcılar, gayrimenkul satın alırken yüzde 52,5 ile en çok fiyat/yatırım getirisine dikkat ettiklerini kaydederken, yüzde 63,5 ile öncelikli olarak kendi yaşam alanını oluşturma başlığını seçti. Yatırım yapmak seçeneği ise yüzde 31,4 oldu.

“DÜŞÜK FAİZLİ KONUT KREDİSİ KAMPANYASI KONUT SATIŞLARINI ARTIRACAKTIR”

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışlarındaki düşüşün eylülde dikkat çekici seviyelere geldiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz ay yaptığımız değerlendirmelerde de kredi faizleri nedeniyle yaşamak için konut almak isteyenlerden çok, yatırım için arayanların konut alabileceği bir ortam bulunduğunu belirtmiştik. Konut fiyatları maliyetler nedeniyle artıyor. Bu da fiyatların yükselmesine neden oluyor. Konut satışları düşerken, Emlakjet verilerine göre satılık konut fiyatlarında yüzde 4’lük artış görülmesinde inşaat maliyetlerinde yaşanan yükseliş en önemli neden. Bununla birlikte eylülde gerçekleştirdiğimiz ankette konut satın almak isteyenlerin düşük faizli kredi kampanyası beklentisi oldukça yüksek. Bu da konut kredilerinde bu tür bir kampanyanın konut satışlarını yeniden yükseltebileceğini ve piyasayı canlandırabileceğini gösteriyor.”

Emlakjet Prestige Plus üyesi Şerife Çolpan da son dönemde yüksek faizler nedeniyle satılık konut talebinde düşüşler yaşandığını ifade ederek, “Bu sıralar gündeme gelen düşük faizli konut kredisinin gayrimenkul sektöründe bir hareketlenme yaratacağı kesin. Şu an kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle satışlarda gerileme var. Ancak düşük faizli konut kredi kampanyası netleştiğinde yüksek kiralar sebebiyle yoğun talep olacağını öngörüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx