8 yıl boyunca kibrit (siz) Eyfel Kulesi’ni inşa eden adam sonunda bir skandalın ardından rekor kırdı

47 yaşındaki Fransız, ikonik Paris anıtının 7,19 metrelik çarpıcı modelinin, kibrit çöplerinden yapılmış dünyanın en yüksek yapısı olarak tarih kitaplarında yer alamayacağı söylendiğinde üzüldü.
Richard Plaud’un başvurusu, başyapıtını yaratmak için kullandığı kibrit türü nedeniyle geçersiz olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Plaud kısa bir yol seçti. Her kibritteki kükürt parçalarını tek tek çıkarmak yerine ve kendini daha da fazla yormak yerine kibrit üreticisiyle iletişime geçmeye karar verdi. Bir anlaşmaya vardı ve Paris projesi için binlerce kükürt içermeyen maç elde etti, ancak jüri ona yalnızca “ticari olarak satılan” maçların bu kategoriye uygun olduğunu söyledi.

Fransız’a, girişiminin başarı şansına sahip olmasını istiyorsa kibrit başlarının kendisinin temizlenmesi gerektiği söylendi.
Amatör heykeltıraşın bu karara çok kızdığı ve hayal kırıklığını sosyal medyada dile getirdiği görüldü.
Guinness Rekorlar Kitabı’nın Eyfel Kulesi’ni bizzat görmeden bu kararı verdiğini iddia etti. Bir Instagram gönderisinde bunun “oldukça tuhaf ve tamamen adil olmayan bir oyun” olduğunu söyledi.
Plaud sinirlendi: “En çok acı veren şey, benim ortaya koyduğum işi, harcadığım zamanı, zihinsel enerjiyi fark etmemeleri; çünkü size bunun kolay olmadığını söyleyebilirim. Çok fazla hayal kırıklığı ve yanlış anlama oldu. Söyleyin.” Nasıl 706. 900 birbiri ardına takılan çubuklar kibrit değil??!! Ve tanınmayacak kadar kesilmişler??!! “

Buna yanıt olarak Guinness Dünya Rekorları, kararlarında “biraz sert” davranmış olabileceklerini kabul etti ve sorunu çözmek için bir konsey çalışanıyla iletişime geçme sözü verdi.

Central Records Direktörü Mark McKinley daha sonra Plaud’un artık dünya rekoru sahibi olarak tanındığını söyledi ve karışıklıktan dolayı özür diledi.
Şunları söyledi: “Kanıtları mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde kontrol etmekten büyük gurur duyuyoruz çünkü kurallarımız ve kanıt gereksinimlerimiz, rekor denemek isteyen herkes için her yerde oyun alanını eşitliyor ve bu başarının, verdiğimiz benzer rekorlarla karşılaştırıldığında ikinci kez gözden geçirilmesinden sonra, kurallarımızı uygulama konusunda katı davrandığımız görülüyor, bu nedenle Richard’a Guinness Dünya Rekorları unvanını vermekten çok memnunuz ve bazı tutarsızlıkları düzelttik. Kurallarımızda artık kibritlerin kesilmesine ve uygun gördüğünüz şekilde şekillendirilmesine izin verilmektedir. Sebep olduğumuz keder için özür dileriz. Bu Richard için bir kutlama anı olmalıydı. Umarım gecikmiş tebriklerimizi kendisi adına kabul eder. GWR’daki herkes onun çarpıcı yapısını ve yeni Guinness rekorunu anlatıyor.”

Richard da haberi Instagram sayfasından paylaşarak desteklerinden dolayı herkese teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir