Vergi Borcu Yasası Meclis’te Kabul Edildi: Vergi Affı Yapılandırması Neleri Kapsıyor? Başvuru Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş depreminden sonra, Meclis çalışmalarına kısa bir süreliğine ara vermişti. Uzun zamandır beklenen vergi affı yapılandırmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Vergi cezaları, sigorta primleri, gecikme faizi, KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis’ten geçti. Yasa, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra ise yürürlüğe girecek. Peki vergi borcu yapılandırması neleri kapsıyor? Vergi affı yapılandırması için başvurular nereye ve nasıl yapılır? Detaylar içeriğimizde…

Depremden dolayı kısa bir ara veren Meclis, çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. EYT düzenlemelerinin ardından milyonlarca kişinin beklediği vergi borcu yapılandırmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Vergi cezaları, nüfus, trafik, askerlik, kaçak geçiş, adli para cezaları, KYK borçları gibi kamuya olan tüm vergi borçlarının yapılandırmasıyla ilgili kanun teklifi Meclis’ten geçti.

Kamu kuruluşlarına yapılandırma ile borcunu ödemek isteyen kişiler ise vergi affı yapılandırmasıyla ilgili detayları araştırmaya başladı.

Vatandaşlar, vergi affı yapılandırmasının neleri kapsadığını ve başvuruların nereden, nasıl yapılacağını merak ediyor.

2023 Vergi Affı Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

TBMM’de kabul edilen vergi affı yapılandırması; 31 Aralık 2022 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bunlar arasında idari ve adli para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası, işsizlik sigortası ve sosyal güvenlik destek primi, gümrük vergileri, gecikme cezası zammı, iş kazası, SGK prim kesintisi, öğrenim kredisi borçları, kaçak geçiş, askerlik borçları da yapılandırmaya dahil olacak.

Yapılan açıklamaya göre aynı zamanda emlak vergileri, belediye idari para cezası, su atık alacakları, kira bedelleri de yapılandırma kapsamına alındı.

Vergi Borcu Yapılandırması Başvuruları Nereden ve Nasıl Yapılır?

Yasa Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra, vergi borcu yapılandırması için başvurular başlayacak. Başvurular, il ve ilçelerde bulunan vergi dairelerinden ya da internet üzerinden yapılabilecek.

Vergi borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesinden ya da e-devlet üzerinden başvuru da bulunabilirler. 

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu İçin Tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir