Uzmanlardan maymun çiçeği uyarısı: Bedeninizin dört yerinden birinde bu belirti varsa doktora gidin

Dünya corona virüsü salgınıyla gayrete devam ederken son haftalarda maymun çiçeği salgınıyla çaba ediyor… Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere onlarca ülkede yüzlerce hadise açıklanırken, İngiliz uzmanlar göz gerisi edilen fakat hastalığın en değerli belirtisini kamuoyu ile paylaştı.

Genelde Afrika’nın batı ve orta bölgelerindeki tropikal noktalarda ortaya çıkan ve kıta dışında nadiren görülen maymun çiçeği hastalığı tasa yaratmaya devam ediyor… Başta ABD, Kanada, Avustralya ile birlikte Avrupa ülkeleri olmak üzere onlarca ülke yeni olayların tespit edildiğini duyurdu.

Belçika ve İngiltere üzere ülkeler hastalanan bireylerin karantina ve tecrit uygulamasına alınmasını gündemine alırken, hastalık süratle yayılmaya devam ediyor.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün dikkatli olunması gerektiği konusunda ikazda bulunduğu hastalık ile ilgili İngiltere’den dikkat alımlı bir açıklama ve ihtar geldi. İngiliz medyasına konuşan İngiliz hekim David Lloyd, hastalığın “olağandışı” bir erken belirtisi olduğunu ve bunun bedenin birtakım bölgelerinde görünebileceğini söyledi.

Sky News’e konuşan Dr. Lloyd, “Hastalığın birtakım karakteristik semptomlarını bedeninizde gördüyseniz çabucak doktora gidin. İsilik ve kızarıklığın yanı sıra şişlik en değerli belirtilerden biri. Çiçek hastalığında bu şişkinlik olmuyor” sözünü kullandı.

DÖRT BÖLGEYE DİKKAT

Dr. Lloyd, bu şişliklerin bedenin belirli bölgelerinde görülebildiğini söyledi. Öte yandan İngiliz Ulusal Sıhhat Hizmetleri, bu şişliklerin bedenin nerelerinde görüldüğünü ayrıntılıca açıkladı. İngiliz yetkililer, “Boynun iki yanında, çenenin altında, koltukaltı bölgesinde ve kasık etrafında bu şişlikler görülebilir. Bu şişlikler ağrı yaratabilir” açıklamasını yaptı.

Öte yandan İngiliz yetkililer, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı , sırt ağrısı, üşüme ve yorgun hissetme üzere belirtilerin de yaygın olduğunu aktardı. Yapılan açıklamada, “Kaşıntı ve kızarıklık genelde birinci semptomdan 1 ile 5 gün içinde oluşuyor. Kızarıklık ve kaşıntı genelde yüzde başlıyor ve bedenin öteki bölgelerine sıçrıyor. Sivilce üzere şişliklerin içinde sıvı bulunuyor ve daha sonra bu yaralar kabuk tutuyor ve vakit içinde düşüyor” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.