Ulusal Savunma Bakanlığından ’19 Mayıs’ klibi

Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için hazırladığı görüntü klibi toplumsal medya hesabından paylaştı.

Bakanlığın Twitter hesabından yayımlanan görüntü klipte, Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İtilaf Devletleri’nin antlaşmaya karşıt olarak Anadolu’yu işgale başladıkları imajlara yer verildi.

Akabinde Atatürk ve silah arkadaşlarının 16 Mayıs 1919’da Kız Kulesi açıklarından bindikleri Bandırma Vapuru ile Karadeniz’e açıldıkları hatırlatılarak, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı anla ilgili, “Ben 1919 yılı mayıs içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım. Ben Türk ufuklarından bir gün kesinlikle bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına emindim ki bunu adeta gözlerimle görüyordum” ifadelerine yer verildi.

Paylaşımda ayrıyeten, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Ulusal Uğraş kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” denildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.