Ukraynalı pilotlar ABD SİHA’sını beğenmedi: Bayraktar üzere değil

Ukraynalı askeri yetkililerin, ABD tarafından sağlanan “Gri Kartal” lakaplı MQ-9 Reaper İnsansız Hava Uçağı’nı beğenmediği belirtildi. Pilotların hem ucuz hem de Rus hava savunmasına karşı daha tesirli olan Türk SİHA’sı Bayraktar TB-2’yi tercih ettiği bildirildi.

ABD merkezli Foreign Policy mecmuasında yer alan haberde, Gri Kartal’ın giderek daha güçlü hale gelen Rus hava savunma sistemlerine karşı tesirli olmayacağına yönelik Ukrayna ordu içerisinde tartışmalar yaşandığı belirtildi.

Haberde, Ukrayna’nın hem ucuz hem de Rus savunma sistemlerine karşı tesirli olan Türk SİHA’sı Bayraktarlara rağmen ABD SİHA’sının yetersiz olduğunu düşündüğü aktarıldı.

Habere nazaran, çok sayıda Ukraynalı askerli yetkili, cephe sınırı havacıları ve genelkurmay lideri ortasında SİHA’lar konusunda uyuşmazlık var.

“BURASI AFGANİSTAN DEĞİL”

Bir Dış Siyaset mecmuasına konuşan ve ismini vermek istemeyen Moonfish isimli bir pilot, “Gri Kartalları savunmuyoruz” diyerek, genelkurmayın insansız hava araçları savunduğunu söyledi. Pilot, “Düşman hava savunması nedeniyle bizim durumumuzda bu kadar değerli insansız hava araçları kullanmak çok tehlikeli, burası Afganistan değil” diye ekledi.

Hem Ukraynalı hem ABD’li yetkililer, Gri Kartalların gelişmiş Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulabileceğinden giderek daha fazla telaş duyuyor.

BU SİHA’lar, ABD’nin Ukrayna’ya sağladığı tek taraflı kamikaze İHA araçlarından daha az olan, sırf 5 mil uzaklıktaki maksatları vurabilen Hellfire füzeleriyle donatılmış durumda.

Bir diğer Ukraynalı savaş pilotu ise 10 milyon dolarlık Gri Kartalların bir ya da iki vazifeden daha fazla hayatta kalabileceğinden kuşkulu olduğunu söyledi.

Ukraynalı pilotlar, hava kuvvetlerinin Kiev savaşı sırasında çoğunlukla Bayraktar TB-2’leri kullanarak Rus zırhlı ilerlemelerini kıymetli ölçüde engellediğini söylüyor.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.