Ukrayna’da yargılanan birinci Rus askerin cezası belirli oldu

Rusya’nın Ukrayna’da hücumları devam ederken, 28 Şubat’ta Ukrayna’nın Sumi kentinde Ukraynalı bir sivili öldüren 21 yaşındaki Rus askeri Vadim Shishimarin hakkında karar verildi.

Rus asker, 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov’u öldürmekten hatalı bulunarak ömür uzunluğu mahpusa mahkum edildi. Rus askerin devlet tarafından atanan avukatı, Shishimarin’in kendisiyle hiç irtibata geçmediğini söylerken, Kremlin Sözcüsü Peskov, Kremlin’in bu davaya ait bir bilgisi olmadığını belirtti.

KABAHATİNİ KABUL ETMİŞTİ

Shishimarin mahkemede kabahatini kabul ederek, “Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması gereken bir durum olarak görüyorum. Hatamı inkar etmiyorum. Birinci buyruğu Makeev isimli teğmen verdi. Birinci anda onun buyruğunu yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar tabirlerle bana buyruğunu tekrarladı. Gerilimli bir durum vardı. Ukraynalı Aleksandr Shelipov daima bağırıyordu. Teğmenin buyruğunu yerine getirdim. Bu olaydan sonra hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.