TTB’den Esin Davutoğlu Şenol’a dayanak: Birlikte çaba edeceğiz

ANKARA – Türk Tabipleri Birliği (TTB), ofisinin kapısına dana lisanı bırakılan Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a takviye açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Bilimsel gerçekleri ve toplum sıhhatini savunmaktan asla vazgeçmeyen Pandemi Çalışma Kümemizin üyesi Prof. Dr. Esin Şenol’a dönük hücumlara karşı birlikte gayret edeceğimizi vurguluyor; bilim insanlarının yanında olduğumuzu tekrar tabir ediyoruz” denildi.

Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Kümesi üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, dün toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda 29 Temmuz’da ofisinin kapısına dana lisanı bırakıldığını duyurdu. Aşı tersleri tarafından sık sık tehdit edildiğini tabir eden Davutoğlu Şenol, hareketi düzenleyen kişinin kamera imgelerinden tespit edildiğini kaydetti. Kelam konusu kişinin toplumsal medyada Op. Dr. Mustafa Yücel isimli düzmece hesabı kullanan Büyük Uyanış Derneği üyesi olduğunu söyledi. Bireyle ilgili gerekli emniyet sürecinin başlatıldığını belirten Şenol, kendisinin de muhafaza talebinde bulunduğunu vurguladı.

‘SALDIRILARA KARŞI BİRLİKTE GAYRET EDECEĞİZ’

Türk Tabipleri Birliği de bu olay üzerine toplumsal medya hesabından dayanak açıklaması yayınladı. Açıklamada, “Bilimsel gerçekleri ve toplum sıhhatini savunmaktan asla vazgeçmeyen Pandemi Çalışma Kümemizin üyesi Prof. Dr. Esin Şenol’a dönük hücumlara karşı birlikte uğraş edeceğimizi vurguluyoruz” tabirlerine yer verildi.

TTB ayrıyeten; daha evvel yayınlanan ve 39 uzmanlık derneği ile 51 Tabip Odası’nın imza attığı “Saldırılara Karşı Bilimin ve Bilim İnsanlarının Yanındayız” başlıklı açıklamaya da yer verdi. Ortak açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Bilimsel hiçbir temeli olmayan, bilimsel dataları çarpıtarak bilgi kirliliğine yol açan aşı tersliği ideolojisinin taraftarları, pandeminin başından itibaren bilhassa Prof. Dr. Esin Şenol, Prof. Dr. Bengi Başer ve Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ı maksat alarak, uzun vakittir sürdürdükleri taciz ve tehdit içerikli taarruzlarını son devirde ağırlaştırmıştır. Herkes bilmelidir ki toplum sıhhati için gecesini gündüzüne katan bilim insanları asla yalnız değildir. Aşı aksiliği üzerinden bilimsel bilgiyi yok sayan, bilgi kirliliği yaratarak toplumda aşı tereddüdüne neden olan ve halk sıhhatini tehdit eden bu yaklaşım, son olarak aşı aktifliğine dair yürütülmüş bir çalışmada da görülebileceği üzere1 bir ülkede yalnızca Aralık 2020-Eylül 2021 ortasında 18 yaşının üstünde 27 milyon insanın hastalıktan, 1,6 milyon insanın hastaneye yatıştan ve 235 bin insanın Covıd-19 bağlı vefattan aşı ile korunabildiği gerçeğini reddederek hakikati bulanıklaştırmaktadır. Türk Tabipleri Birliği olarak bilim beşerlerine yapılan bu hücumları kınıyor, bilimin ve bilim insanlarının yanında olduğumuzu çok güçlü bir biçimde söz ediyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.