TPI Composite emekçileri, düşük artırıma karşı iş bırakma hareketi başlattı: ‘Geri adım atmayız’

60’ın üzerinde çalışanın işten çıkarıldığı fabrikada, emekçiler taleplerinin karşılanmasını istedi. İşverenin, taban fiyata yapılan yüzde 30’luk artırıma ek olarak yüzde 9 oranındaki artırım teklifini de düşük bulan çalışanlar, direnişe devam etme kararı aldı.

Petrol-İş İzmir Şube Lider Yardımcısı Caner Yıldırım, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada, “Yetkililere iki defa elektronik posta attık. Birinde hangi firmanın ne kadar artırım yaptığı vardı, başkasında ise temel gereksinimler listesindeki eserlere gelen artırımları tablo halinde yolladık. İki defa de yüz yüze konuşmamız oldu. Yapılacak artırımın çalışanların, artan enflasyon karşısında ezilmeyeceği seviyede olmasını istedik. Lakin artırım çalışanın beklentisini karşılamadı. Çalışanlar kararlı, talepleri ise yüzde 15’lik artırım ve atılan çalışanların geri alınmasıdır” diye konuştu.

İsmini vermek istemeyen bir emekçi ise süreci şöyle kıymetlendirdi:

“Çalışanların maaşı minimum fiyatın altında kaldı. Yetersiz artırım teklifi gelince aksiyon yapmaya başladık. Bu süreçte birçok personel arkadaşımız işten atıldı. Taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.