Ses kısıklığı şikayetiyle gittiği hastanede hayatının şokunu yaşadı

Zonguldak’ta 61 yaşındaki Ahmet Dinç, ses kısıklığı şikayetiyle başvurduğu BEÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde erken evre gırtlak kanseri olduğunu öğrendi. Kulak Burun Boğaz Polikliniği’nde tedavisine başlanan Dinç’in boğazındaki tümör endolaringeal lazer cerrahisi sistemiyle kanamasız formda temizlendi. Eski sıhhatine kavuşan Dinç, ameliyatı gerçekleştiren tabiplere teşekkür etti.

Zonguldak’ta yaşayan Ahmet Dinç, uzun yıllar sigara kullanımı sonrası geçen yıl ses kısıklığı sorunu yaşamaya başladı. Bunun üzerine Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi Kulak Burun Boğaz Polikliniği’ne başvurdu.

Hastadan alınan biyopsi örnekleri sonrası yapılan değerlendirmede erken evre gırtlak kanseri olduğu tespit edildi. Cerrahi ve radyoloji tedavi sistemleri sunulan hasta, lazer cerrahisi metoduyla ameliyat olmak istedi.

Kulak Burun Boğaz Polikliniği’nde misyonlu Dr. Deniz Baklacı ve takımı hastanın boğazındaki tümörleri lazer cerrahisi metoduyla temizleyerek çıkarttı. Eski sıhhatine kavuşan Ahmet Dinç, ses terapistindeki tedavisini sürdürüyor.

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Deniz Baklacı, ameliyat sürecinde çeşitli metotların olduğuna dikkat çekti. Bu çeşit durumlarda hastanın yaşı, tümörün çeşidi üzere faktörleri de göz önüne aldıklarını belirten Baklacı, grubuyla birlikte başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini tabir etti.

“AMELYATIM ÇOK BAŞARILI GEÇTİ”

Bir yıldır yaşadığı hastalığının ameliyatla sona erdiğini anlatan hasta Ahmet Dinç, “Bu hastalık bir yıldan beri vardı. Hocama geldim. Hocam bana üç metot sundu. Hocalarıma güvendiğim için hangisinin benim için uygun görüldüğünü sorarak o sistemi kabul ettim. Lazer tedavisi uygun gördüklerini söylediler. Lakin çok uygunum artık. Bir ses sorunu var. Onu da terapi göreceğim. Hiçbir şeyim yok. Ağrım yok. Hocam ve grubuna çok teşekkür ederim. Ameliyatım çok başarılı geçti” diye konuştu.

ZBEÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi KBB Kısmı Anabilim Kolu Lideri Doç. Dr. His Fazilet de “Hastamız ses kısıklığı şikayeti olan bir hastaydı. Erken evre ses tellerinde tümör vardı. Bu üzere durumlarda hastaya hem cerrahi yapılabilir. Hem de radyoterapi alabilir. Hastamız da cerrahiyi tercih etmişti. Bu tercihi daha çok hastaya bırakıyoruz. Lazer cerrahisi ile hoş komplikasyonsuz bir halde ameliyatı gerçekleştirdik” tabirlerine yer verdi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.