Savaştan kaçırılan Ukraynalı çocuklar, oyun oynadıklarını sanıyor

Savaş öncesinde anne ve babalarını kaybedip travma yaşayan çocukların savaştan mümkün olan en az halde etkilenmesi için Ukrayna’dan tahliye süreci oyuna dönüştürüldü.

Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaş devam ederken, Ukraynalılar daha inançlı olan hudut ülkelere sığındı. Türkiye’ye gelen Ukraynalıların çoğunluğu ise Antalya’daki yakınlarının yanına ya da kiraladıkları meskenlere yerleşti.

Savaştan evvel ülkenin farklı bölgelerindeki yetimhanelerde yaşayan 3-15 ortası yaş kümesindeki yetim çocuklar da birtakım yetimhanelerin Rusya tarafından amaç alınması üzerine uçakla Türkiye’ye getirildi. Antalya’da bugün prestijiyle 1000 yetim çocuk, bilgileri kapalı tutulan otellerde konuk ediliyor.

Ukrayna Antalya Konsolosu Buyruk Rustamov ile bağlantı içinde olan STK ve vakıflar da çocukların tüm gereksinimlerini karşılıyor.

Savaş öncesinde anne ve babalarını kaybedip travma yaşayan çocukların savaştan mümkün olan en az biçimde etkilenmesi için tahliye süreci oyuna dönüştürüldü. Ukrayna’dan Türkiye’ye gelişlerinin oyunun bir kesimi olduğunu düşünen Ukraynalı çocuklar, kendilerini oyunun içinde düşünerek günlerini eğlenerek geçiriyor.

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Buyruk Rustamov, “Çocuklar yetimhanelerden geliyor. Onların yaşadığı bölgelere kadar ilerledi savaş. Biz de bin civarı çocuğu Antalya’ya getirdik. Çocuklar burada çok keyifli. Neden Türkiye’ye geldiklerini sorduklarında, onlara bir oyun anlattık. Berbat güçlerin ülkeyi ele geçirmeye çalıştığını bizim ordumuzun ülkemizi koruduğunu, makus güçler kovulduğunda ise tekrar ülkemize gideceğimizi söyledik. Onlar şimdilerde Türkiye’ye emanet” dedi.

Antalya’da çocukların günlerini dolu dolu geçirmesi için farklı etkinlikler de planlanıyor. Bu kapsamda Muratpaşa Belediyesi de 35 oyun kümesi bulunan 15 dönüm arazi üzerine konseyi Teneffüs Park’ın kapılarını çocuklara açtı.

Her gün farklı bir küme Ukraynalı yetim çocukları ağırlayan Teneffüs Park’ta çocuklar oyun kümelerinin keyfini sürüp eğlenceli anlar yaşıyor. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.