Rusya’dan dünya teknoloji devlerine para cezası

Reuters’da yer alan habere nazaran Moskova’da bir mahkeme, Amazon’a ilişkin olan canlı yayın servisi Twitch, toplumsal ağ Pinterest, ve oda kiralama servisi Airbnb’nin de ortalarında olduğu 6 şirkete Rus vatandaşlarının şahsî bilgilerini Rusya’da saklamayı reddettikleri gerekçesiyle para cezası verildi. Para cezasına çarptırılan öteki şirketler arasında United Parcel Service (UPS) ile birlikte iki yabancı şirket daha yer alıyor.

Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgalinden bu yana teknoloji devleriyle içerik, sansür ve bilgilerin Rusya’da saklanması konusunda büyük bir savaş içerisinde. 

Rusya’nın irtibat kesimi düzenleyicisi Roskomnadzor, Mayıs ayı sonlarında Amazon’a ilişkin Twitch, Pinterest, Airbnb, UPS ve öbür iki yabancı şirkete şahsî ihlalle suçlanan idari davalar açmıştı. Moskova Tagansky Bölge Mahkemesi bugün kararını açıkladı.

Twitch, Pinterest ve Airbnb 2 milyon ruble (626 bin Türk lirası), UPS ise 1 milyon ruble (313 bin Türk lirası) para cezasına çarptırıldı.

GOOGLE’YE 15 MİLYON RUBLE CEZA KESİLDİ

Rusya, Google’ye geçen yıl 3 milyon ruble ceza verdikten sonra, bilgi depolama konusundaki Rus mevzuatına tekrar tekrar uymadığını söylediği için bu ay 15 milyon ruble para cezası verdi.

Rusya daha evvel Google’nin banka hesabına el koyduğunu açıklamıştı. Rusya’daki Google bu gelişme üzerine işçiye ve satıcılara ödeme yapmanın imkansız hale geldiğinden iflas müracaatında bulunmuştu.

Başka bir mahkeme ise Kanada merkezli öykü anlatma platformu Wattpad’a Rusya’nın yasa dışı bulduğu içeriği silmediği için 1 milyon ruble para cezası verdiğini açıkladı.

Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya, ticari faaliyetlerini askıya alan yahut sonlandıran global şirketlerin sayısı süratle arttı. Ülkede kalan birkaç global şirket ise Rusya’nın sert yaptırımlarıyla karşı karşıya kalıyor.

KAYNAK: REUTERS

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.