Regaip Kandili ne zaman? 2022 Regaib Kandili tarihi Diyanet

Regaip Kandili ne zaman? 2022 Regaib Kandili tarihi Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler takviminde bu yıl idrak edilecek dini günlerin tarihleri duyurulmuştu. 2022 yılının ilk dini günü ise Regaib Kandili olacak. İşte İslam alemi için büyük önem taşıyan günlerden olan kandilin idrak edileceği o tarih…

REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN? DİYANET 2022 REGAİB KANDİLİ TARİHİ

Receb ayının ikinci günü idrak edilecek olan Regaib Kandili bu yıl 3 Şubat 2022 Perşembe gününe denk gelecek. Aynı ay içerisinde yani Şubat ayının 27’sinde ise Mirac Kandili idrak edilecek.

Recep ayı ve üç aylar ne zaman başlıyor?

Recep ayı ve üç aylar ne zaman başlıyor?

REGAİB KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

İslam dünyası için büyük öneme sahip üç aylardan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gece idrak edilen Regaip Kandili, “rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed bir hadisinde Regaib gecesi ile ilgili şöyle buyurmuştur:

Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib Gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir]

Regâip, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. Kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey demektir. Regaip gecesi denilince; “Çok lütuf ve ihsanla dolu, kiymetli ve değeri büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece” manası anlaşılır. Bu gecede Yüce Allah lütuflarını sağanak sağanak yağdırır.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.