Mehmet Büyükekşi: Herkesten sabır rica ediyorum

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Mehmet Büyükekşi, birinci hafta prestijiyle başlayan hakem tenkitlerine cevap verdi.

Özellikle Beşiktaş topluluğunun Yasin Kol’u maçlara istemediğini açıkça söylemesini gündemine alan Büyükekşi, “Hakem atamalarını algoritma yapıyor. “O hakemi istemiyorum, bu hakemi istemiyorum” kelamlarının karşılığı bizde yok. Bunu herkes bu türlü bilsin.” şeklinde konuştu.

“Her şey şeffaf olacak”

Hakem yanılgılarının konuşulmasını gündemden atacaklarını belirten TFF Lideri, “Gerek adaylık dönemimde gerekse de misyona geldiğimiz devirde fair-play’in konuşulduğu, izleyenlerin zevk alacağı bir futbolu oluşturmak için yola çıktık. Hakemlerimizle ilgili güzelleştirme geliştirme uğraşlarına başladık. Düzgün işleyen, itiraz edenlerin bile destekleyeceği bir sistem kurmak istiyorduk. Bu sistem bugünden yarına çok daha âlâ olacak. bunun için sabır gereklidir. Her şey çok açık, anlaşılır ve şeffaf olacak. Hakem kusurların çok daha az konuşulduğu bir ortam oluşturacağız.” dedi.

“Hakem atamalarını bilgisayar yapıyor”

Hakem atamalarının algoritma ile yapıldığını söyleyen Büyükekşi, “VAR’da teknik imkanlarımızı daha da geliştirdik. Saha ve VAR hakemimizi ayırdık. Hakem VAR bağlantısını minimum seviyeye indirip yalnızca yarar odaklı diyaloğa indirdik. Bu yapının birinci iki haftasında yüksek bir verimlilikle işlemesi gerçek yolda olduğumuzu gösterdi. Hakem atamalarımız sayısal gözlemci raporlarının sisteme girilmesiyle algoritmanın yaptığı değerlendirmeyle gerçekleşiyor. Hakem atamaları MHK ve ya TFF inisiyatifiyle gerçekleşmiyor.” tabirlerini kullandı.

“Sabır rica ediyorum”

Yeni kurdukları sistemin yararlı olması için sabıra gereksinim duyduklarını aktaran futbolun işvereni, “Daha fazla maç oynandıkça elimizde daha fazla bilgi olacak. Şimdi 2. haftadayız. Bu hoş sisteme inanmanızı ve güvenmenizi istiyoruz. Sabır ve anlayış rica ediyorum arkadaşlar.” kelamlarını kullandı.

Tarihi karar: TV’de değerlendirme

Tarihi bir karar aldıklarını da duyuran TFF Lideri Büyükekşi, “Süper Lig’in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili ve MHK Hakem Danışmanı, her hafta salı günü yayıncı kuruluşla belirlenen bir saatte haftanın hakem performanslarını manzaralı olarak değerlendirecekler. Süper Lig hakem havuzunu genişletmek istiyoruz. Algoritmamızın kriterlerine uyan 1. Lig hakemlerine de Üstün Lig’de misyon vermeye başlayacağız.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.