Le Bang Bang kümesi Müze Gazhane’de 20 Temmuz’da fiyatsız konser verecek

Beyoğlu’nun ana müzik yerlerinden biri olan Borusan Müzik Meskeni ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Kültür AŞ işbirliğine gitti. Bu kapsamda sanatı ulaşılabilir kılmayı amaçlayarak fiyatsız konserler düzenleniyor.

Onlardan biri de 20 Temmuz Çarşamba günü saat 20.30’da Le Bang Bang kümesinin konseri olacak. Stefanie Boltz ve Sven Faller’dan oluşan Le Bang Bang, yalnızca caz ve pop müziklerini tekrar yorumlamıyor, müzikleri farklı kompozisyonlarla dinleyiciye sunuyor. Sıra dışı ikili sorularımızı yanıtladı. 

  • Yaptığınız “cover”lar ve müzik şeklinizle “sıra dışı” olarak tanımlanıyorsunuz… Siz kendinizi sıra dışı müzisyenler olarak görüyor musunuz? Siz müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Bir kümenin enstrüman olarak yalnızca bas ve ses kullanması sıra dışı. Bu da müziklerin bizim yaptığımız versiyonlarını sıra dışı haline getiriyor. Lakin bu, yani yalnızca melodiyi ve bas çizgisini duymanız kompozisyonların özünü ortaya çıkarıyor. Ayrıyeten bu durum sadece sahneye çıkan iki kişi olmaktansa kendi bireyselliğimizi ortaya koymamızı da sağlıyor. 

‘TÜRK MÜZİĞİNİ SEVİYORUZ’

  • Severek dinlediğiniz Türkçe müzikler var mı? Hiç Türkçe müziğe “cover” yapmayı düşündünüz mü?

Türk müziğinin her cinsini seviyoruz, ister klâsik halk müziği olsun, ister çağdaş pop. Ancak bilhassa Müslüm Gürses ve Orhan Gencebay’ın arabesk şeklini seviyoruz. Zira kelamlarını anlamasanız bile çok fazla his taşıyor. Bunu utanarak söylüyoruz lakin şöyle bir gerçek var ki Türkçe bilmiyoruz, bu da bizi Türkçe müzik cover’ı yapmaktan uzaklaştırıyor. Fakat olağanüstü olurdu. 

  • Repertuvarınıza aldığınız müzikleri neye nazaran belirliyorsunuz?

Bir şarkıyı listemize almamız için tek gereklilik o müziğin bir noktada kalplerimize dokunması. Repertuvarımızın en sevdiğimiz müziklerden oluştuğunu söyleyebilirsiniz. Bazen o müzikler ikimizi de eşit biçimde etkiliyor, biz de daima dinleyicilerin birebir biçimde sevmesini ve bizim yeni versiyonumuzla müzikleri yine keşfedebilmelerini umuyoruz. 

‘SADECE SOKAKLARI YETER’

  • Türkiye’ye daha evvel de gelmiştiniz, nasıl bir tecrübeydi? Bu sefer beklentileriniz neler?

‘NORMALE DÖNMEK İÇİN’…

  • Hayranlarınıza bildiriniz var mı?

Canlı müziği desteklemeye devam ettikleri için teşekkürler. Dışarı çıkıp kültürel aktiflikleri takip etmek, beşerlerle tanışmak olağana dönmek için çok değerli. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.