Koronavirüs yüzünden yapılamayan düğünün kaporası davalık oldu

Kasım 2019’da bir çift, Ağustos 2020’de yapacakları düğün için bir tertip şirketi ile 10 bin lira karşılığında anlaştı, 2 bin lira da kapora verdi.

Düğünden yaklaşık bir ay evvel koronavirüs salgını nedeniyle düğün yapılamayacağı için tertibi iptal eden çift, kaporanın iadesi için Kayseri Vilayet Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Heyet, paranın iadesine karar verdi.

Şirket, kararın iptali için dava açtı

Düğün tarihinde öteki bir tertip yapamadığını, tüketici hakem heyetinin kararının hukuka ters olduğunu ileri süren tertip şirketi, kararın iptali için dava açtı.

AA’daki haberde davalı çift, koronavirüs nedeniyle düğün yapmalarının mümkün olmadığı ve yapılan itirazın müddetinde olmadığını ileri sürerek davanın reddini talep etti.

Yargıtay, kanun faydasına bozdu

Yargılamayı yapan Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi, Kayseri Vilayet Tüketici Hakem Heyeti kararından “2 bin lira bedelin iadesi” istikametindeki kararı çıkardı ve mukavelenin iptaline karar verdi.

Kararın akabinde Adalet Bakanlığı, hakem heyeti kararının hangi tarihte bildirim edildiğine dair tespit yapılmadan, işin aslına girerek duruşma açılmadan karar verildiği gerekçesiyle kanun faydasına bozma istedi.

İstemi görüşen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, kararı sonuca tesirli olmamak üzere kanun faydasına bozdu.

Kararın münasebetinden

Dairenin Resmi Gazete’de yer alan kararına nazaran; mahallî mahkemenin, hakem heyeti kararını dava belgesine getirdiği lakin bildiriye ait mazbatanın bu evraklar içinde yer almadığı, bildirimin ne vakit yapıldığının tespit edilerek, bunun sonucuna nazaran karar verilmesi gerektiği vurgulandı.

Mahkemenin ayrıyeten, duruşma açmadan evrak üzerinden karar verdiği anımsatılan kararda, tarafların duruşmaya çağırılarak yönteme uygun formda dinlenmesinin gerekli olduğuna işaret edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.