Kıta ötesinden petrol ambargosu! İran’a makûs haber…

ABD idaresi, İran’ın petrol ve petrokimya eserlerinin ticaretine dayanak sağlayan 6 şirketi yaptırım listesine ekledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “ABD, İran petrolünün yanı sıra İran hükümeti için kıymetli gelir kaynağı olan petrokimya eserleriyle ilgili yasa dışı süreçleri kolaylaştıran altı kuruluşu yaptırım listesine ekledi.” sözü yer aldı.

PETROL VE PETROKİMYA ŞİRKETLERİNE YAPTIRIM

Bakanlık, İran petrol eserlerini taşıyan bir gaz tankerini yöneten Pioneer Ship Management PTE LTD şirketine yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Bakanlık ayrıyeten, İran’ın petrol ticaretine lojistik dayanak sağlamak da dahil İran petrol ve petrol eserleri ile ilgili süreçlerde bulunan Golden Warrior Shipping şirketinin yaptırım listesine alındığını, şirketin Glory Harvest isimli gemisinin bloke edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “Hazine Bakanlığı, İran petrol eserlerinin ve petrokimya eserlerinin yurt dışında satışına müdahil olmaya devam eden ABD tarafından yaptırım uygulanan Basra Körfezi Petrokimya Sanayi Ticaret AŞ’yi destekleyen dört kuruluşu yaptırım listesine ekledi.” sözüne yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ABD, Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı’nın (JCPOA) tam olarak uygulanmasına karşılıklı olarak geri dönüşü sağlamak için manalı bir diplomasi yolu izleme konusunda samimi olmuştur. İran, JCPOA’nın tam olarak uygulanmasına geri dönmeye hazır olana kadar İran’dan petrol, petrol eserleri ve petrokimya eserlerinin ihracatını amaç alan yaptırım yetkilerimizi kullanmaya devam edeceğiz.”

HAZİNE BAKANLIĞINDAN 4 ŞİRKETE YAPTIRIM

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada da İran’ın petrokimya holdingini destekleyen şirketlerin amaç alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Denetim Ofisinin (OFAC), İran’ın en büyük petrokimya brokerlarından biri olan Basra Körfezi Petrokimya Sanayi Ticaret AŞ tarafından İran’dan Doğu Asya’ya on milyonlarca dolar pahasında petrol ve petrokimya eserinin satışını kolaylaştırmak için kullanılan 4 şirketi yaptırım listesine aldığı aktarıldı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.