Kılıçdaroğlu: O beyefendiyi emekli edeceğiz

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Çiftçi Buluşması’nda açıklamalarda bulundu. Çiftçilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Size kelamım var sizi bu milletin efendisi yapacağız. Üreteceğiz ve kazanacağız ve o beyefendiyi de emekli edeceğiz, tasa etmeyin” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ödemiş Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen İzmir Çiftçi Buluşması’nda açıklamalarda bulundu.

“KÖYLÜYÜ MİLLETİN EFENDİSİ YAPMAYA KARARLIYIZ”

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “İçinde yaşadığımız bu tabloyu hak etmiyoruz hiçbirimiz. Bu bereketli topraklarda çok daha güzelini mümkün. Bunu biliyoruz. Bunun azmiyle, kararlılığıyla yanıp tutuşuyoruz. Ve göreceksiniz, bu topraklarda yaşayan beşerler diyecekler ki, ‘Ben de anam üzere, babam üzere çiftçi olacağım. Ben de toprağıma sahip çıkacağım.’ Köylüyü milletin efendisi yapmaya kararlıyız” sözlerini kullandı.

“ARTIK ZİYAN ETMİYORUZ ZİRA BATTIK”

Ardından üretici bayanlar kürsüye çıktı, yaşadıkları sıkıntıları sıraladı. En çok akaryakıt fiyatları ve girdi maliyetlerindeki artıştan şikayet etti. “Artık ziyan etmiyoruz zira battık” kelamlarıyla keder yandılar.

“ÇİFTÇİ ÜRETMEYİNCE HEPİMİZ AÇ KALIYORUZ”

Sonrasında konuşan CHP başkanı ise şu açıklamalarda bulundu:

“Size kelamım var sizi bu milletin efendisi yapacağız hiç kaygı etmeyin. Alın teri döken günün 24 saati çalışan, biz konutlarımızda otururken karnının doyması için emek harcayan sizler bu milletin efendisi olmayacaksınız da kim olacak? Her şeyin farkındayım, her şeyi biliyorum. Onlar ceplerini doldurmakla meşgul ben sizi düşünüyorum. İktidar olduğumuzda çiftçilerin, besicilerin aldıkları kredilerin faizlerini tak diye sileceğiz.

Nefes alacaksınız. Kim neyi ekecek, neyi biçecek evvelden planlanacak. Her çiftçi evvelce neyi ekeceğini bilecek. Hiçbir çiftçi ziyan etmeyecek. Siz ziyan edince Türkiye ziyan ediyor. Köylünün maliyetini çıkarıp üstüne makul bir kar vereceğiz. Hiçbir çiftçinin maliyet artı karın altına düşmeyecek. Hasebiyle devlet çiftçi ziyan ederse satın alacak. Sel olur, yangın olur TARSİM’i yine oluşturacağız. Felaket durumunda da asla çiftçinin ziyan etmeyeceği uygulama yapacağız.

Tarım Kanunu’n 21. Unsuru, ‘Her yıl çiftçiye ulusal gelirin en az yüzde 1’i kadar teşvik verilir’ diyor. Bugüne kadar çiftçiye kanundaki teşvik verilmedi. Bu hükümetlerden alacağınız 273 milyar lira. Size 273 milyar lira ödemesi gerekirken ödemediler. Biz bunun da kelamını veriyoruz. Her yıl ulusal geliriz yüzde 1’i oranında size kar vereceğiz. İşi kelamın ötesine taşıyıp çiftçi birliklerinin denetleme hakkını getireceğiz.

Traktörünüz, hayvanınız asla haczedilmeyecek. Haciz uygulamasına da son vereceğiz. Kentte yaşayan birisi mazota artırım geldiğinde otomobilini isterse kullanmayabilir. Ancak çiftçi tarlayı ne yapacak? Mecburen kullanacak. Bunun için bütün Avrupa ülkelerinde yapılan ‘kırmızı mazot’ uygulaması var. Yalnızca çiftçiye düşük bedelle satılıyor. Çiftçi gidecek düşük fiyattan ‘kırmızı mazot’unu alıp onu kullanacak. Çiftçi üretmeyince hepimiz aç kalıyoruz.”

“GÜNEŞ GÜCÜ İLE ELEKTRİK ELDE EDECEĞİZ”

“Elektrikten de şikayet ettiniz. Evvel doğudan altı vilayetten başlayacağız sonra bütün Türkiye’de yaygınlaştıracağız. Güneş gücüyle elektrik elde edeceğiz. Elektrik üretecekler, çiftçi elektriği fiyatsız kullanacak, artan elektriği satacak, oradan da kar elde edecek. Elin oğlu yapıyor da mümkün oluyor biz yapınca mı mümkün olmayacak? Dışarıdan parayla akaryakıt, kömür, doğalgaz getiriyorlar.

Allah’ın güneşi parayla mı? Yalnızca paneller kurup elektrik elde edeceksin. Bunu yapacağız. Bunun kelamını Şanlıurfa’da, Van’da verdi. Burada da veriyorum. İzmir Büyükşehir de bu mevzuda adım attı. Ayrıyeten nerede çiftçi çalışıyorsa kırsal kesitin her yerine, hayvancılık yapanlar için veteriner, toprakla uğraşılıyorsa ziraat mühendisi ya da teknisyeni tayin edeceğiz. Bunlar için siz hiçbir bedel ödemeyeceksiniz. Gençler kırsalda çalışmak istemiyor. Kırsalda çalışan gençlerin SGK primlerini devlet ödeyecek.”

“ÜRETECEĞİZ VE KAZANACAĞIZ”

“Sandık gelecek, sandığa gideceksiniz. Söylediklerimi sakın unutmayın. Bizim karnımızı doyuran sizlersiniz. Alın teri dökenler sizlersiniz. Kazanması gereken sizlersiniz. Bu milletin efendisi olması gerekenler sizlersiniz. Bunu yapacağız, bize itimadın ve bize katılın. Şayet Saray arıyorsan çiftçinin meskenine gideceksin ‘Saray burasıdır’ diyeceksin. Milletten kopmayacağız. Onun terini teneffüs edeceğiz.

Üreten hiç kimse ziyan etmeyecek. Neyi ekeceğimizi planlayacağız. Havza bazlı planlama yapacağız. Bakıyorlar bu sene patates çok yeterli, herkes patates ekiyor. Sonraki sene bir bakıyorsunuz ziyan etmiş. Planlama yapacağız. Sandığa gideceksiniz, unutmayın. Sandığa gidip vicdanının sesini dinleyip oy kullandığınız sürece Türkiye’nin yazgısını birlikte değiştireceğiz. Hepiniz üretin ve sakın ümitsizliğe kapılmayın. Üreteceğiz ve kazanacağız ve o beyefendiyi de emekli edeceğiz, kaygı etmeyin.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.