Kayısının yararları nelerdir? Kayısıda hangi vitaminler bulunuyor? Kayısı neye uygun gelir?

Kayısının içeriğinde bulunan “karotenoid”, A vitaminin ön hususudur ve gereksinim duyulduğunda beden tarafından A vitaminine dönüştürülerek kullanılır. Bedende, A vitaminine dönüşebilen birçok karotenoid ortasından, dönüşüm oranı en fazla olanı beta-karotendir. Yağda çözünebilen A vitamini; görme, üreme ve sağlıklı bir cilt ile bağışıklık sisteminin korunması açısından değerlidir. Kayısının yararları nelerdir? Kayısıda hangi vitaminler bulunuyor? Kayısı neye düzgün gelir?

Kayısı, çokça vitamin, lif ve antioksidan içeren lezzetli bir meyvedir. Kayısıya sarı-turuncu rengini veren beta-karoten bedende A vitaminine dönüşerek gece körlüğünü pürüzler ve göz sıhhatini korur. Kayısının içerdiği lifler sindirim sistemi sıhhati için çok yararlıdır. Ayrıyeten güçlü bir potasyum kaynağıdır, bu sayede kalp sıhhatini korur. Kolajen oluşumuna yardımcı olur. Cildi dış etkenlerden korur ve yaşlanmayı geciktirir. Kayısı besleyici ve düşük kalorili olduğu için sağlıklı kilo vermeye de yardımcı olur. Taze ya da kuru olarak tüketilebilen kayısı ayrıyeten kemik sıhhati destekleyen bor mineralince zengindir. Taze ya da kuru kayısı büsbütün doğal besinlerdir. Lakin çok fazla tüketildiklerinde ishal, karın ağrısına yol açabilir.

KAYISININ YARARLARI NELERDİR?

* Kayısı yüksek potasyum içeriği sayesinde kalp gözetici tesire sahiptir. Kalp atış suratının düzenlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki potasyum kalp kaslarını besler.

* Tansiyonu istikrarlar ve kan basıncının olağan seviyelerde seyretmesini sağlar.

* İçerdiği kalsiyum, fosfor üzere mineraller kemik sıhhati açısından kıymetlidir.

* Ağız ve diş sıhhati için faydalı bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, diş eti problemlerinin oluşmasını maniler ve ağız içi yaraların güzelleşmesine yardımcı olur.

* Bol ölçüde demir içeren kayısı, kansızlığa karşı hami tesire sahiptir.

* Gebeler, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için faydalı bir meyve olan kayısının taze olanında C vitamini bulunmaktadır.

* Antioksidan özellikteki beta-karotenin yaşlanmayı geciktirme tesiri vardır. Kayısı cildi nemlendirir, korur ve pürüzsüzleştirir. A vitamininin deride yağ bezlerinin aktivitesini baskıladığı kanıtlanmıştır. İçerdiği A vitamini akne üzere cilt bozuklukları oluşumunu önler.

KAYISININ BESİN DEĞERLERİ

2 adet taze kayısı (yaklaşık 70 g) aşağıdaki besinleri içerir:

* Karbonhidrat: 8 g (gram)

* Şeker: 6.5 g

* Protein: 1 g

* Yağ: 0,27 gram

* Lif: 1,5 gram

* A Vitamini: 67,2 mcg (Günlük gereksinimin %8’i)

* C Vitamini: 7 mg (Günlük gereksinimin %8’i)

* Potasyum: 182 mg (Günlük gereksinimin %4’ü)

* Kalsiyum: 9 mg

* Magnezyum: 7 mg

* Fosfor: 16,10 mg

* Kayısı ayrıyeten demir, sodyum, çinko, bakır, selenyum, tiamin, riboflavin, niasin, Beta-karoten, B6 ve K vitamini ve E vitamini üzere çeşitli vitamin ve mineraller de içerir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.