Japonya’nın eski başbakanı Shinzo Abe’yi öldüren saldırgan konuştu

Japonya, eski başbakanlardan Shinzo Abe’nin Nara kentinde öldürülmesinin şokunu yaşıyor… Ülkede en uzun müddet başbakanlık yapan Abe’ye saldıran kişi ile ilgili yeni bilgiler geldi.

Japonya dün ülkenin batısındaki Nara kentinde seçim kampanyası için kısa bir konuşma yaptığı sırada arttan gelen bir saldırganın 67 yaşındaki Abe’ye iki el ateş etmesiyle sarsıldı. Saldırgan Abe’yi boynundan yaralarken hem olay yerinde hem de hastanede müdahale edilen tecrübeli siyasetçi hayatını yitirdi.

41 yaşındaki saldırganın polise verdiği sözün ayrıntıları da ortaya çıktı.

Silah kullanımı oranının ve bu sebeple silahlı ölümlerin çok düşük olduğu Japonya’da Abe’nin güpegündüz suikasta uğraması ülkede şok tesiri yaratırken saldırgan ile ilgili yeni bilgiler de ulaşmaya başladı.

Japon medyası, olay yerindeki güvenlik güçlerinin yaka paça gözaltına aldığı saldırganın 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğunu tespit etti. Bir devir Japon donanmasında çalıştığı öğrenilen ve bir müddettir işsiz olan Yamagami hakkında soruşturma başlatıldı.

Abe’yi vurduktan sonra saldırgan bu türlü yakalanmıştı.

Japon devlet televizyonu NHK, Yamagami’nin 2002-2005 yılları ortasında donanmada vazife yaptığını da aktardı. Polisin sorgusu sırasında Yamagami, suikastın ardındaki motivasyonu da açıkladı.

Yamagami, “belli gruplara” karşı bir kin güttüğünü ve Abe’nin de o kümeyle bağı olduğuna inandığı için Abe’yi öldürdüğünü söyledi. Japonya’nın en uzun mühlet başbakanı olarak vazife alan Abe’yi öldüren Yamagami’nin konutuna baskın da yapıldı.

Saldırganın açıklamaları gündem oldu.

Öte yandan NHK, saldırganın Abe’ye siyasi inançları ve yaklaşımı yüzünden saldırmadığını aktardı. Ülkenin çok okunan gazetelerinden Mainichi ise Yamagami’nin dini bir kümesi maksat aldığını ve aslında maksadının mitinge katılmayan bir dini başkan olduğunu öne sürdü.

NE TIP BİR SİLAH KULLANDI?

Saldırganın kullandığı silah da memleketler arası kamuoyunda gündeme geldi. Japon polisi yapılan incelemeler sonucunda silahın el imali olduğunu ve 40 santimetre uzunluğunda ve 20 santimetre genişliğinde olduğunu aktardı.

Polis tarafından yapılan incelemelerde silahın el üretimi olduğu kesinleştirildi.

Silahın iki metal tüp kesiminin birbirine siyah bant ile yapıştırıldığı da görülüyor.

Polis Yamagami’nin meskenine de baskın yaptı. Olayın akabinde gerçekleşen baskında, polis çok sayıda el imali silah ve patlayıcı buldu. Olay yerine bomba imha takımları de gönderilirken, bu patlayıcıların ezkaza patlamasının önüne geçilmesi için bu tedbirin alındığı kaydedildi.

İŞTE ABE’NİN SON SÖZLERİ

Konuşma yaptığı sırada öldürülen Abe’nin son kelamlarının ise siyasetçi Kei Sato’yu övmesi oldu. Vurulmadan evvel Abe, “Pandemi sırasında, Sato herkesin tasasını duydu. O, bir şey yapmamak için mazeretlere sığınmayan birisi” demişti.

Görgü şahitleri da yaşadıklarını anlattı… Reuters haber ajansına konuşan Takenobu Nakajima isimli bir bölge sakini, “Silah ateşlendiğinde başta bunun havai fişek olduğunu sandım” dedi.

Konuşmayı izleyen Makoto Ichikawa isimli bir iş insanı da yaşadıklarını anlattı. Yamagami’nin bir anda ortaya çıktığını söyleyen Ichikawa, “Saldırgan silahı ateşlediği sırada yüzünde yalnızca olağan bir söz vardı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.