İsveç Başbakanı Andersson: NATO üyelik müzakereleri 1 yıl sürebilir

NATO Başkanlar Zirvesi’nin davetlisi olarak İspanya’nın başşehri Madrid’de bulunan Andersson, basına açıklamalarda bulundu.

İsveç’in NATO’ya üyelik müzakerelerinin bir yıl sürebileceğini belirten Andersson, bugünkü toplantıyı ve sürecin ilerlemesini sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Andersson, İsveç ve Finlandiya’dan 33 kişinin Türkiye’ye iadesi konusunda Türk basınında çıkan haberlere ait, “Böyle bir evrak geldi mi bilmiyorum. Bunları yetkililer ile birlikte yasalar çerçevesinde ele alacağız.” dedi.

İsveç vatandaşlarının hudut dışı edilemeyeceğini aktaran Andersson, “Türkiye ile yaptığımız görüşmede milletlerarası hukuka uyacağımızı belirttik, terörist olmayanın telaş duymasına gerek yok.” tabirini kullandı.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Aftonbladet gazetesine mevzuya ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin terör hücumları konusundaki kaygılarını ciddiye aldıklarını söz eden Linde, “İsveç ve Finlandiya’nın bu kelamı edilen PYD, YPG ve Türkiye’nin FETÖ olarak adlandırdıklarına, silah ve para üzere Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden bir bahiste takviye vermeyeceği istikametinde anlaştık.” dedi.

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız Milletvekili Amineh Kakabaveh ile Toplumsal Demokrat partinin yaptığı mutabakatın son bulduğunu vurgulayan Linde, “Kakabaveh ile Toplumsal Demokrat Partinin yaptığı muahede Meclis kapanana kadardı, Meclis kapandığı için de bu mutabakat sona erdi.” diye konuştu.

Türkiye-İsveç-Finlandiya tarafından imzalanan ortak muhtıra sonrası Ann Linde hakkında gensoru önergesi vereceğini açıklayan Kakabaveh’in halini da pahalandıran Linde, “İsveç Parlamentosunun tüm üyeleri, istedikleri bireye karşı güvensizlik talep etme hakkına sahip. Kakabaveh bizim NATO’ya katılmamızı istemediğinden çok üzgün olduğunu anlıyorum.” şeklinde konuştu.

Sosyal Demokrat Parti ile Kakabaveh ortasında imzalanan anlaşma

İsveç’te geçen yıl Toplumsal Demokrat Partili Andersson, istifa ederek misyonu bırakan Stefan Löfven tarafından başbakanlık için önerilmişti.

349 milletvekilinin bulunduğu Mecliste hükümeti kurmak için 175 milletvekiline gereksinimi olan Andersson, bağımsız Milletvekili Kakabaveh’in dayanağını alarak 1 oy farkla 24 Kasım 2021’de başbakan seçilmişti.

Bu oy karşılığında Toplumsal Demokrat Parti ile Kakabaveh ortasında YPG/PKK’ya dayanak olunması için muahede imzalanmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.