İstanbul’da yurt fiyatları yüzde 100 zamlandı

Konut kiralarındaki artıştan ötürü yurtlara yönelen öğrenciler yüzde 100 artırımlı fiyatlarla karşı karşıya. İstanbul’da aylık en düşük yurt fiyatı 4.500 liradan 12.500 liraya kadar yükseliyor. İşletmeciler ise yükselen enflasyon, güç ve işçi maliyetlerini münasebet göstererek yüzde 100 artırımın kâfi olmadığını ve hatta enflasyondan korunmak ismine kimi kalemlerde de kısıtlamaya gidebileceklerini belirtiyor.

Bloomberg HT’den Cemre Parıltı Karaca’nın haberine nazaran İstanbul aylık öğrenci abonman fiyatı 78 TL olarak alınıyor. Besin masrafları yaklaşık aylık 2 bin TL – 3 Bin TL, eğitim ve toplumsal aktiviteleri dahil edildiğinde bir öğrencinin İstanbul’da konaklama dahil aylık masrafı yaklaşık 7.500 TL’yi buluyor. Duruma nazaran bu oran daha da üst çıkabiliyor.

PANDEMİ NEDENİYLE SIKINTI VAKİTLER GEÇİRDİK

yurtlarfiyatlar.com’un Kurucusu Tuğrul ARSLAN 2 yıldır pandemi nedeniyle yurt işletmecilerinin çok güç vakitler geçirdiğini ve hatta dalda kapanmaların da arttığını söyledi. Arslan, yurt işletmecilerinin enflasyondan korunmak ismine 2022-2023 dönem fiyatlarını bilhassa açıklamadıklarını, Nisan ayında verilen fiyatların bile yüzde 40-50 artırımlı olduğunu söyledi.

YÜZDE 100 ARTIRIM BİLE MALİYETLERİ KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL

Haziran ayı itibariyle yurt fiyatlarında yüzde yüz oranında artırım yaşanacağını söyleyen Tuğrul Arslan, “Yurtların masrafları enflasyonla birlikte tıpkı oranda artmış vaziyette. Bilhassa kira oranlarında yüzde 100’den fazla artış var. Buna işçi sarfiyatları, güç, besin, lojistik ve paklık maliyetlerini de eklersek aslında yüzde 100’lük artırım bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.