İlim Yayma Cemiyeti Lideri’nin çocukları ihale zengini oldu

İktidara yakınlığıyla bilinen İlim Yayma Cemiyeti’nin uzun vakittir başkanlığını yapan Yusuf Tülün’ün çocukları, belediyelerden milyonlarca liralık ihaleler alıyor.

Siyahmartı Reklam Şirketi, İlim Yayma Cemiyeti’nin Lideri Yufus Tülün’ün çocukları Kerem ve Ömer Faruk Tülün’e ilişkin. 2005 yılında Kerem ve Ömer Faruk Tülün paydaşlığı ile kurulan firmada Kerem Tülün büyük paya sahip. Şirket, son 12 yılda 43 başka ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli de 57 milyon TL’yi buluyor.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, şirket son ihalesini 7 Ocak’ta AKP’li Sultanbeyli Belediyesi’nden aldı. AKP’li belediyenin “2022 Yılı Tanıtım Çalışmaları İçin Kağıt-Vinil-Plus Bilboard ve Raket Baskı ve Tasarım Hizmeti Alım İşi” ismi altında düzenlediği ihaleyi Siyahmartı Şirketi 1 milyon 607 bin TL’ye aldı.

İHALE YAĞMURU

Şirketin en fazla ihale aldığı belediyelerin başında da AKP’li Beykoz Belediyesi geliyor. Şirket Beykoz Belediyesi’nden toplam 22 milyon 706 bin TL bedelinde 15 ihale alırken AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden de toplam 23 milyon 161 bin TL kıymetinde 7 başka ihale aldı. Ayrıyeten şirket, AKP’li Bağcılar, Zeytinburnu, Anavutköy, Kağıthane, Esenler, Eyüpsultan ve Ümraniye belediyelerinden de çok sayıda ihale aldı.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

İlim Yayma Cemiyeti Lideri Yusuf Tülün, 2004-2009 yılları ortasında, AKP’den Sarıyer Belediye başkanlığı yaptı. 1984 yılında Refah Partisi’nde faal siyasete başlayan Yusuf Tülün, Bağcılar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı. AKP’nin İstanbul teşkilatı kuruculuğu ve AKP İstanbul Vilayet Lider Yardımcılığı vazifelerinde de bulunan Yusuf Tülün, Ulusal Saraylar Daire Başkanlığı Müşavirliği yaptı. İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanlığını yürütmekte olan Yusuf Tülün, “İlim Yayma Ödülleri” merasimi de düzenlemişti. Tülün, merasime katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a armağan takdim etmişti.

Öte yandan İlim Yayma Cemiyeti’nin idaresinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP Rize Milletvekili İsrafil Kışla ile kamudan 7 yılda tam 260 ihale alan AKP’li İBB Meclisi Üyesi Ömer Akbulut üzere çok sayıda AKP’li de yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.