Geçmişten günümüze, FBI tarafından soruşturulan ABD liderleri

Mar-A-Lago malikanesine düzenlenen baskın sonrası Trump, Florida’daki Mar-A-Lago malikanesine yapılan “habersiz baskını”, “adalet sisteminin silah olarak kullanılması” ve “savcılık yetkisinin berbata kullanılması” olarak nitelemiş ve “daha evvel bir ABD liderinin başına bu türlü bir şey gelmediğini” söylemişti.

Trump, FBI tarafından meskenine baskın düzenlenen birinci eski ABD Lideri olsa da ülkeye başkanlık eden birtakım isimler vazifedeyken FBI soruşturmalarıyla karşı karşıya kaldı.

FBI soruşturmaları ile karşılaşan ABD liderleri şu biçimde:

RİCHARD NİXON

37. ABD Lideri Richard Nixon, 8 Ağustos 1974’te, Watergate skandalı sonrası misyondan alınmamak için istifa etti.

ABD tarihindeki en büyük siyasi skandallardan biri olarak anılan Watergate, 17 Haziran 1972’de, 5 kişinin Washington DC’deki Watergate kompleksinde bulunan Demokratik Ulusal Komite ofislerine zorla girmeye çalıştığının fark edilmesiyle patlak verdi.

Nixon’ın basın sekreteri Ron Ziegler, olayı “üçüncü sınıf bir hırsızlık girişimi” olarak niteledi.

Washington Post, Ağustos 1972’de Nixon’ın seçim kampanyası için ayrılan 25 bin dolarlık fonun hırsızlardan birinin banka hesabına aktarıldığını bildirdi.

10 Ekim 1972’de FBI, Nixon’ın yardımcıları ve hırsızlar ortasında irtibatlar bulunduğunu ortaya çıkardı.

8 Ocak 1973’te Nixon aleyhine Watergate davası açıldı ve 9 Mayıs 1974’te Nixon’ın vazifeden alınmasına ait süreçler Meclis Yargı Komitesinde başladı.

Görevden alınma riski ile karşı karşıya olan Nixon, misyonundan istifa eden tek ABD Lideri oldu.

RONALD REGAN

1981-1989 yıllarında ABD’nin 40. Lideri olarak misyon yapan Ronald Regan, Hizbullah tarafından Lübnan’da esir tutulan Amerikalıların özgür bırakılması karşılığında İran’a saklı silah satışını ortaya koyan İran-Kontra skandalı nedeniyle FBI soruşturması ile karşı karşıya kaldı.

İran’a silah satışları, 1979’da iki ülkeyi savaşın eşiğine getiren Tahran’daki ABD Büyükelçiliğinin işgali ve akabinde 52 çalışanın rehin alındığı bir periyotta büyük reaksiyon ile karşılandı.

Soruşturma kapsamında, Ulusal Güvenlik Kurulu üyesi Albay Oliver North da dahil olmak üzere çok sayıda Beyaz Saray yetkilisi hatalı bulundu. Regan’ın satışa dahil olduğunu gösteren hiçbir ispat bulunamadı.

BİLL CLİNTON

1993-2001 yıllarında ABD’nin 42. Lideri olarak misyon yapan Bill Clinton ve eşi Hillary Clinton, 1993’te Arkansas eyaletindeki gayrimenkul yatırımlarına ait Whitewater emlak skandalı kapsamında FBI soruşturması ile karşı karşıya kaldı.

Clinton, Arkansas Valisi olarak misyon yaptığı devirde mahallî bir bankaya, James ve Susan McDougal ile ortak kurdukları şirkete, yasa dışı yollardan kredi sağlaması için baskı yapmakla suçlandı.

Clinton, Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile bağının ve devlet vazifelisi Paula Jones’a yönelik cinsel taciz suçlamalarının akabinde, Temsilciler Meclisinin kararı ile azledildi.

1999’da Senato’da yapılan oylama ile kelam konusu cürümlerden aklanarak vazifesine devam etti.

GEORGE W. BUSH

2001-2009 yıllarında 43. ABD Lideri olarak vazife yapan George W. Bush hakkında, CIA casusu Valerie Plame’nin kimliğini gazeteci Robert Nova’ya deşifre ettiği argümanıyla soruşturma açıldı.

Bush’un Irak siyasetini eleştiren eski büyükelçi Josep Wilson’a misilleme olarak, eşi Valerie Plame’nin ismini basına sızdırdığı ileri sürüldü.

Başta eski Lider Bush olmak üzere idareden çok sayıda yetkili 22 ay süren soruşturmayla karşı karşıya kaldı, ABD Lider Yardımcısı Dick Cheney’nin yardımcısı Lewis Libby, federal casuslara palavra söylemekten hatalı bulundu.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.