Fas, 37 göçmenin vefatıyla ilgili 65 göçmene dava açtı

İspanya’nın Kuzey Afrika topraklarında bulunan ve Fas hududunda yer alan Melilla kentinde 24 Haziran’da 37 kişinin hayatın kaybettiği göçmen akını ile ilgili Fas’ın 65 göçmene dava açtığı belirtildi. Fas basınınrı isimli bir kaynağa dayandırdığı haberde, yargılanan göçmenlerin birçoklarının Sudanlı olduğu cd göçmenlerin ateş yakmak, güvenlik güçlerine saldırmak ve yasa dışı hudut geçişlerini kolaylaştırmakla suçlandıkları tabir edildi.

Fas İnsan Hakları Derneği (AMDH) tarafından yapılan açıklamada, 3 AMDH avukatının göçmenleri mahkemede temsil etmeye yardımcı olacağı aktarılarak, gözaltına alınan başka birçok göçmenin ise otobüsle Fas’ın güneyine götürüldüğü ve orada özgür bırakıldığı belirtildi.

Yaklaşık 2 bin göçmenin yer aldığı göçmen akınında yaklaşık 100 kişi sonu geçmeyi başardı. Afrika Birliği Kurulu, Afrikalı göçmenlerin Fas’tan İspanya’ya geçmeye çalıştığı sırada yaşanan olaylar ve can kayıplarıyla ilgili acil soruşturma davetinde bulunurken, Fas ve İspanya ise göçmen akınında çok güç kullanmadıklarını öne sürdü.
 

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.