Eski Başbakan İmran Han tutuklandı, Pakistan karıştı: Şiddet olayları şehirleri sarsarken ülke genelinde internet kesildi

T24 Dış Haberler

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han’ın yolsuzluk davası nedeniyle gittiği mahkemede tutuklanmasının ardından çeşitli şehirlerde şiddet olayları patlak verdi ve ülke genelinde internet kesildi. 

Han, tutuklanmada saatler önce de bir video yayınlayarak yine “ordunun müesses nizamının kendisine iki kez suikast girişiminde bulunduğunu” belirtmişti. 

Han’ın tutuklanmasından birkaç saat sonra, eski Başbakan’ın destekçileri tutuklama kararından ordunun sorumlu olduğunu iddia ederek sokağa çıktı. 

Karaçi kentinde bir polis arabası yakılırken, Lahor’da da protestocular bir ordu komutanının evine girerek içerideki eşyaları parçaladılar. Protestocular, “Imran Han’a dokunmayın diye uyarmıştık” diye slogan attı.

Ketta kentinde ise güvenlik güçlerinin, kurulan ordu kontrol noktalarının yakınında bir protestocuyu vurarak öldürdüğü bildirildi. 

Pakistan Telekomünikasyon Müdürlüğü, salı günü olaylar devam ederken mobil internet servislerinin ülke genelinde kesildiğini bildirdi. Açıklamaya göre protesto videolarının yaygın olarak paylaşıldığı Facebook, YouTube ve Twitter’a da erişim kısıtlandı.

Han, salı günü İslamabad’a giderek iki yozlaşma davasında kefalet bedelinin belirlenmesini istedi. Han’a yozlaşma, ayaklanma başlatma ve terörizm suçlamalarından açılmış onlarca dava bulunuyor. 

Han, mahkemeye girdikten sonra ise yozlaşmayla mücadele yetkilileri tarafından tutuklandı, paramiliter güçlerin desteğiyle zırhlı araca yerleştirildi ve yoğun güvenlik önlemleri içerisinde mahkeme salonundan uzaklaştırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir