Çin petrol fiyatlarının artması halinde sübvanse edecek

Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 11.55 prestijiyle 113,36 dolar, Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 111,42 dolardan alıcı buldu. Çin, petrol fiyatının 130 doları aşması halinde, akaryakıt fiyatlarının artmaması için sübvanse edileceğini duyurdu.

Tüketicilerin üzerindeki yükün hafifletilmesi isteniyor

Çin hükümeti, rafine edilmiş petrol eserlerinin inançlı ve istikrarlı halde arzını sağlamak, gerçek iktisadın işletme maliyetlerini azaltmak ve tüketicilerin üzerindeki yükü hafifletmek için akaryakıt fiyatlarının sübvanse edileceğini bildirdi.

Petrolün varil fiyatının 130 dolar olması bekleniyor

Uluslararası piyasadaki ham petrol fiyatlarının, rafine petrol fiyatlarına ait ulusal düzenlemenin üst sonunu aşması, yani varil başına 130 doların üzerine çıkması durumunda rafineriler için etaplı fiyat sübvansiyonu uygulanması kararlaştırıldı.

Petrol eserlerinin fiyatları muhakkak koşullar gündeme gelince ayarlanacak

Mevcut fiyatlandırma düzeneğine nazaran, milletlerarası ham petrol fiyatları ton başına 50 yuandan (7,4 dolar) fazla değişirse ve 10 iş günü boyunca bu düzeyde kalırsa, Çin’de rafine edilmiş petrol eserlerinin fiyatları buna nazaran tekrar ayarlanacak.

Çin, akaryakıt ve motorinin perakende fiyatlarına indirim kararı aldı

Ayrıca Çin, akaryakıt ve motorinin perakende fiyatlarında bugünden itibaren indirim yapma kararı aldı. Ulusal Kalkınma ve Islahat Komitesine nazaran, akaryakıt fiyatları ton başına 320 yuan (yaklaşık 47,7 dolar) ve dizel fiyatları ton başına 310 yuan (46,2 dolar) düşecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.