BM: Rusya-Ukrayna savaşı Karadeniz’deki ticaretin önünü kapatıyor

UNCTAD’ın yayımladığı raporda Rusya-Ukrayna savaşının global besin güvenliği ve ticarete olumsuz tesiri değerlendirildi.

Savaş nedeniyle Karadeniz limanlarında artan kargo bedelinin besin fiyatlarını da artıracağı ikazının yapıldığı raporda, “Rusya’nın rol oynadığı tahıl ticareti değerli bir tasa konusu olmakla bir arada, Ukrayna’nın zirai besin pazarında büyük yer edinmesi, besin güvenliği ve yoksulluğa direkt tesir ediyor.” değerlendirmesi yapıldı.

Karadeniz ticaretinin savaş nedeniyle büyük oranda aksadığı belirtilen raporda, memleketler arası camiaya “Ukrayna limanlarının ticarete bir an evvel açılması için gerekenin yapılması” daveti yapıldı.

Ukrayna’nın ticari ortaklarının zirai besin temini için ticaretini öteki ülkelere yönlendirdiği belirtilen raporda, “Tahıl fiyatları ve nakliyat bedeli 2020’den bu yana artış eğilimindeydi, lakin Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlattığı savaş bu eğilimi yeterlice tetikledi ve nakliyat bedelindeki süreksiz düşüşü yine artışa çekti.” ifadesi yer aldı.

Şubat-Mayıs 2022 periyodunda global çapta toptan kuru besin nakliyatına ödenen fiyatların yüzde 60 arttığı bilgisinin yer aldığı raporda, tahıl fiyatlarının da dünya genelinde tüketici fiyatlarını yüzde 3,7 artırabileceği öngörüsü yapıldı.

Raporda, Ukrayna’nın limanlarının kapanmasından dolayı zirai besin tedarikindeki aksamaların, global besin güvenliği açısından, “özellikle besinde ithalata bağımlı ülkeler için önemli sonuçlar doğuracağı” ikazında bulunuldu.

Savaşın güç fiyatlarını da olumsuz etkilediğine işaret edilen raporda, “Ticaret kısıtlamaları ve lojistik problemlerinden dolayı petrol ve gaz masraflarında artış görüldü.” tabirine yer verildi.

Raporda ayrıyeten mayıs ayının sonlarına hakikat düşük kükürtlü akaryakıtın ortalama fiyatının, yıl başına kıyasla yüzde 64 arttığının da altı çizildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.