Bilim insanları: Omicron varyantının iki tipi kaygı yaratıyor

Corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan çeşidi olan Omicron varyantıyla ilgili dikkat cazip bir açıklama Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’nden geldi.

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan çeşidi olan omicron varyantının yeni alt tipleri ile ilgili tasa yaratan bir açıklama Avrupa’dan geldi.

Avrupa Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi (ECDC), Güney Afrika’da çıkan Omicron varyantının iki alt cinsinin Avrupa’ya ulaşabileceğinden telaş ettiklerini duyurdu. Yapılan açıklamada Omicron varyantının alt tipleri BA4 ve BA5’in Avrupa’ya ulaşabileceği ve yapılan Covid-19 aşılarını etkisiz bırakabileceği belirtildi.

Açıklamada, bu alt varyantların aşıların koruyuculuk tesirini yenebileceği belirtilirken hastane ve ağır bakım ünitelerinde de artışa sebebiyet verebileceği kaydedildi. Açıklamada, hiçbir ülkenin gardını indirmemesi gerektiği de belirtilirken, risk grubundakilere ikinci hatırlatma dozunun yapılması istikametinde tavsiye verildi.

Omicron varyantının BA4 ve BA5 varyantları birinci olarak Güney Afrika’da Ocak ve Şubat ayında tespit edilmişti.

ECDC yetkilileri BA5 varyantının Portekiz’deki en yaygın varyant olmasının beklendiğini açıklarken, “Bu varyantların varlığı gelecek haftalarda ve aylarda AB’de Covid-19 olaylarının artışına sebep verebilir. Şu an BA4 ve BA5 varyantları vazifeye az lakin süratle yayılıyorlar. Şu an bu varyantların ağır geçmeyeceğini varsayım ediyoruz ancak evvelki corona virüsü salgını dalgalarında olduğu üzere olay sayıları artarsa bu durumda hastane ve ağır bakım üniteleri üzerinde önemli bir baskı olur” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.