Berlin’de polis teşkilatına ilişkin depoda patlama

Almanya’nın başşehri Berlin’deki Grunewald ormanında polise ilişkin bir depoda meydana gelen patlamanın akabinde yangın çıktı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına nazaran, Berlin itfaiyesinin yaptığı açıklamada, polisin ele geçirdiği bombaları imha etmek üzere tuttuğu depoda sabaha karşı meydana gelen patlamanın akabinde çıkan yangının bitişikte bulunan Grunewald ormanına sıçradığı belirtildi.

Meydana gelen diğer patlamaların ve kuraklığın yangının söndürülmesini zorlaştırdığı söz edilen açıklamada, şu anda depo ve etrafı de dahil 1,5 hektarlık ormanlık alanın yandığı kaydedildi.

Açıklamada, 100’ün üzerinde itfaiye erinin olay yerinde olduğu, konutların yangından etkilenmediği bilgisi paylaşıldı.

Berlin polisinden yapılan açıklamada, patlamanın nasıl gerçekleştiğinin şimdi bilinmediği söz edildi.

PATLAMALAR NEDENİYLE 1 KİLOMETRELİK GÜVENLİK ALANI OLUŞTURULDU

Berlin İtfaiye Sözcüsü Thomas Kirsten, olay yerinde yaptığı açıklamada, gruplarla yangının olduğu yere ulaşmak istediklerini lakin bölgedeki diğer patlamaların bunu engellediğini tabir etti.

Bölgede keşif için dron ve polis helikopterinin kullanıldığını anlatan Kirsten, patlamalar nedeniyle yangının olduğu bölgenin etrafında yaklaşık 1 kilometrelik güvenlik alanı oluşturulduğunu aktardı.

Yangının, grupları muhtemelen gelecek günlerde de meşgul edeceğini söyleyen Kirsten, “Ancak bu yangını söndüreceğiz” dedi.

‘HELİKOPTER KULLANMAK MANTIKLI DEĞİL, KAMERALI ROBOTLAR KULLANILACAK’

Öte yandan Alman basınında itfaiye yetkilerine dayandırılan haberlerde, Alman ordusundan talep edilen yangın söndürme helikopterinin Saksonya’da Almanya-Çekya hududunda devam eden orman yangınında kullanıldığı için bölgeye gönderilemediği aktarıldı.

Alman Silahlı Kuvvetleri Berlin Eyalet Komandosu Tugay Kumandanı Tuğgeneral Jürgen Karl Uchtmann da yangın çıkan yere ulaşmak için uzaktan yönlendirilen 4 kameralı robotun kullanılacağını belirterek böylece oradaki duruma ait net fotoğraf elde edeceklerini söyledi.

Yangın söndürme helikopterinin burada vazife yapmasına ait bir soruya karşılık da Uchtmann, mühimmatın bulunduğu bölgede şu an için helikopterin kullanılmasının mantıklı olmadığını belirtti.

Uchtmann, helikopterin çok yukardan uçması gerektiğini, böylece havadan gereğince söndürme süreci gerçekleşmeyeceğini söz ederek patlamaların helikopteri düşürebileceğini kaydetti.

BERLİN İÇİŞLERİ BAKANI: HALKIN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE DEĞİL

Berlin Eyalet İçişleri Bakanı Iris Spranger de halkın güvenliğinin tehlikede olmadığını belirterek, “Benim için kıymetli olan Berlinlilerin güvenliğinin tehlikede olmaması. Buradaki durum da öyle” dedi.

Ayrıca yangın nedeniyle tren seferleri durduruldu ve bölgenin yakınındaki otoyol kapatıldı, etraftaki konut ve binaların pencere ve kapılarının kapalı tutulması istendi.

Depoda ortalarında İkinci Dünya Savaşı’nda kalma bombaların da bulunduğu 25 ton patlayıcı olduğu, uzmanların yılda iki defa denetimli patlama süreci gerçekleştirdiği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.