Basınçlı hava kompresörlerinin çalışma prensibi

Basınçlı hava kompresörlerinin çalışma prensibi

Basınçlı hava kompresörleri mekanik enerjiyi pnömatik enerjiye dönüştürmek amacıyla tasarlanır. Endüstriyel uygulama alanlarında kompresör, dönme gücünü elektrik motorundan alarak çalışır. Diğer iş makineleri, motorlu makineler, deniz araçları ise benzinli veya dizel motor ile hareket eder. Motor gücüyle alınan hareket, kompresörün iç bölgesinde negatif bir basınç oluşturarak vakum yaratır. Filtreden emilen havayı kompresör küçük bir hacim içine hapsederek belirli bir miktarda sıkıştırır. Sıkıştırmanın oranına göre kompresör içerisindeki basınç artar. Basınçlı hava kompresörlerinin verimli çalışması için emiş havası temiz ve serin olmalıdır. Ayrıca emiş havasının yağmurla temas etmemesi gerekir. Emiş filtresinin temizliğine özen gösterilmeli ve filtre zamanla değiştirilmelidir. Farklı endüstri uygulamalarına hitap eden kaliteli, dayanıklı ve uygulama alanınıza verimlilik kazandıracak basınçlı hava kompresörü çözümleri firmalara büyük kolaylık sağlar.

BASINÇLI HAVA KOMPRESÖRÜ NASIL ÇALIŞIR?

Kompresörler farklı modeller olarak ve farklı basınç aralıklarında hizmet verir. Bir basınçlı hava kompresörü makinesinin çalışma mantığı otomobil motoruna benzer. Motor bloğu içerisinde aşağı ve yukarı yönlü olarak hareket eden motor, benzini sıkıştırır ve yanma elde edilir. Bu yanma ile elde edilen gaz, egzoz aracılığıyla dışarı atılacaktır. Ancak kompresör, atılan gazı depolar ve basınçlı olarak sonraki aşamalarda kullanmak üzere saklar. Makinenin içinde piston yuvasıyla hareket halindeki kompresör bu hareket sayesinde çalışır. Alt ölü noktaya kadar inen piston atmosfer basıncını emer. Hava girişi bölgesinde filtre içinden geçen hava, temiz bir şekilde piston yuvasına geçer. Pistonlar üst ölü noktaya hareket ederek supapları kapatır ve hava, basınçlı hale gelir. Arzu edilen basınca ulaşan hava, kollektör aracılığıyla toplanır. Sonrasında çekvalf kullanılır ve kompresör havayı depolama tankına aktarır. Çekvalf her bir tur ile depoda havanın tek yönlü bir şekilde akışını keser ve böylece ortama yeni hava girişi olur. Kompresör tamamıyla dolunca makine, devredeki tankın dışındaki sistemlerden otomatik bir şekilde havayı tahliye eder. Bu tahliye işlemini makine selenoid valf aracılığıyla yapar. Özen Kompresör’ün ürün portföyünde yer alan basınçlı hava kompresörü modelleri zorlu çalışma alanlarında dayanıklılığını korumaktadır. Firmanızın basınçlı hava ekipmanı ihtiyaçları için uygulama alanınıza kompresörlerle verimlilik kazandırabilirsiniz.

BASINÇLI HAVA KOMPRESÖRÜ CİHAZININ KADEMELERİ

Basınçlı hava kompresörleri iki veya üç kademelidir. Alçak basınç sisteminde oluşacak olan havayı kompresör ara soğutucuya aktarır. Depo içerisinde düzenli olarak su buharı oluşur. Bu, pnömatik sistemler için sorun yaratır. Bu duruma karşı deponun alt bölgesinde tahliye vanası yer alır ve ayıklama işlemi için bu kısım kullanılır. Depodaki hava, nemlendirici ya da kurutucu olarak işe yarar. Kurutucu hava için kompresör nemi ayrıştırır. Piston hareketi için kompresör motorlarının farklı güçlere sahip çeşitleri bulunur. Bu nedenle işletmenin ihtiyacına göre bir makine seçimi önemlidir. Kompresörler farklı aralıklarda basınç üretir. En yaygın olarak kullanılmakta olan basınç 0-12 bar aralığıdır. Ancak ihtiyaca göre daha büyük boyutlu kompresörler de mevcuttur.

6218b6a317aca9199c92f69a.png

 

BASINÇLI HAVA KOMPRESÖRLERİNİN BAKIMI VE TAMİRİ

Basınçlı hava kompresörü modellerinin fiyatları nedeniyle bu cihazların bakımının ve tamirinin önemi büyüktür. Haftalık olarak, aylık ya da yıllık bakımlar hayati öneme sahiptir. Ayrıca kompresörün yaz ve kış mevsimlerine göre de bakımı yapılmaktadır. Bakım yapılmadığı takdirde problem yaşayabilir ve bir uzmana danışmak zorunda kalabilirsiniz. Arızalanan kompresör parça değişimi de gerektirebilir. Ayrıca basınçlı hava kompresörlerinin kullanıldığı alanın temizliği de son derece önemlidir. Çok tozlu yerlerde bu makinelerin kullanılmaması gerekir. Kompresör arızalarında en kaliteli hizmeti alabileceğiniz 7/24 bakım, servis ve yedek parça hizmeti veren kompresör üreticilerini tercih etmekte fayda var.

İLANDIR

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.