Bakan Karaismailoğlu: 198 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen Ulaştırma 2053 Körfez Lojistik Çalıştayı’na katıldı. Bakan Karaismailoğlu, 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık Yatırım daha planladıklarını belirterek, Lojistik kesimi günümüzde gitgide daha da entegre hale gelen dünya iktisadının ve milletlerarası ticaretin temel yapı taşıdır. Globalleşen dünyada 1,6 milyar insanın yaşadığı, 38 trilyon Dolar gayrisafi ulusal hasıla ve 7 trilyon dolarlık ticaret hacminin olduğu coğrafyanın merkezinde olan Türkiye’nin değeri her geçen gün artıyor. Doğu-batı memleketler arası tarihi İpek Yolu’nun orta koridorunda yer alan Türkiye, Çin’den Londra’ya uzanan bir sınırın merkezinde. 2002 yılından bu yana, ülkemizin ulaştırma ve altyapısına gerçekleştirdiğimiz 183 milyar dolarlık yatırım ile bu pozisyonumuzun fırsatlarını ortaya çıkardık. 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık yatırım daha planlıyoruz. 2053 vizyonumuz doğrultusunda ülkemizin Asya ile Avrupa ortasında bugün 700 milyar doları aşan ticaretten alacağımız hissesi artıracağız diye konuştu. 

’KUZEY KORİDORDA YOL GÜVENLİĞİ RİSKİ DEVAM EDİYOR’

Bakan Karaismailoğlu, orta koridorun öbür ulaşım koridorlarına nazaran çok güçlü alternatif olduğunu lisana getirerek, şunları söyledi: 

Memleketler arası ulaşım koridorları ele alındığında orta koridor sınırı, uzaklık ve müddet açısından başka ulaşım koridorlarına nazaran çok güçlü bir alternatiftir. Çin’den Avrupa’ya hakikat yola çıkan bir yük, orta koridoru ve Türkiye’yi tercih etmesi halinde 7 bin kilometrelik arayı 12 günde katedebiliyor. Tıpkı yük, Rusya kuzey ticaret yolunu tercih ederse 10 bin kilometrelik yolu en az 20 günde geçebiliyor. Güney koridorda seyahat ettiğinde ise gemi ile Süveyş Kanalı üzerinden 20 bin kilometrelik yolu lakin 45-60 günde aşabiliyor. Ayrıyeten güney koridordaki Süveyş Kanalı’nı tıkayan ’Ever Given’ gemi hadisesi uzun mühlet hafızalardan çıkmayacaktır. Kuzey koridorda malum savaş ve yol güvenliği riski devam ediyor. Her hal ve koşulda, hiçbir koridorun, merkezi pozisyonunda olduğumuz orta koridor ile rekabet edemediği ortada. Bizim de niyetimiz aşikâr. Bu potansiyeli milletimizin yararı için sonuna kadar ve en düzgün halde değerlendireceğiz.”

’LOJİSTİK HARİKA GÜÇ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ’

Tüm adımlar için pusulalarının 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı olduğunu söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Çünkü ülkemiz, üç kıtayı birbirine bağlayan, iki değerli deniz havzasının ortasında, çok kıymetli jeostratejik ve jeopolitik pozisyona sahip. Bu gerçekler ışığında, Türkiyemiz de dünyayla olan çok modlu ulaşım ilişkilerini sağlarken, milletlerarası koridorlar oluşturarak kıtalar ortasında kesintisiz ve kaliteli ulaşım altyapıları tesis ediyor. Bu kapsamda ana amacımız olan lojistik üstün güç olma yolunda ilerliyoruz. Tüm adımlarımız için pusulamız ise 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı. Dünyadaki dönüşümlerin baş döndürücü suratına hepimiz şahidiz. Gayemizse buna ayak uydurmak değil dönüşümün önünde yer alarak geleceğe hazırlıklı olmaktır. Bu şuurla sadece bugünü değil 30 yıl sonrasının Türkiyesini, çocuklarımızın refah ve aydınlık ülkesinin altyapısını planlamak için çalışmalarımıza şimdiden başladık” diye konuştu. 

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.