Avusturya’dan Sezgin Baran Korkmaz kararı! Önceliği oraya verdi

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bakanlığın, Türkiye ve ABD tarafından iadesi istenen Korkmaz’a ait dün karar aldığını lakin ülkede bugün tatil olduğu için karara ait resmi yazının şimdi kendilerine ulaşmadığını tabir etti.

Ceyhun, kararın kendilerine iletilmesinin akabinde çabucak bakanlıkla irtibata geçildiğini ve karara ait bilgi edinildiğini aktardı.

Korkmaz’a yönelik isnat edilen hataların birincisinin ABD’de işlenmiş olması ve bu ülkedeki mağdur sayısının fazlalığı gerekçesiyle Adalet Bakanlığının iade önceliğini ABD’ye tanıdığı bilgisinin kendilerine verildiğini kaydeden Ceyhun, bu kararı Korkmaz’ın temyize götürebileceğini belirtti.

Ceyhun, “Bakanlıktaki yetkililer, şayet Korkmaz’ın avukatları kararı temyize götürürse Yargıtayın vereceği kararı bekleyeceklerini bizimle paylaştılar.” diye konuştu.

Kara para aklamak, dolandırıcılık üzere çeşitli suçlamalar nedeniyle Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan Korkmaz’a ait Wels Mahkemesi, Ağustos 2021’de Türkiye’nin iade talebini kabul etmiş, daha sonra da Mart 2022’de ABD’nin iade talebini de yerinde bulmuştu.

– Avusturya’daki türel süreç

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Mayıs 2020’de Korkmaz ve 3’ü yabancı asıllı 10 bireyle, bu bireylerle temaslı “malen sorumlu” şirketler hakkında ABD’den haksız yararla elde edilen “mal varlığı kıymetini aklama” kabahatinden mahpus cezası istemiyle açılan davanın birinci duruşmasında, mahkeme, Korkmaz’ın yokluğunda tutuklanmasına hükmetmişti.

Türkiye ve ABD tarafından aranan Korkmaz, 19 Haziran’da Avusturya’nın başşehri Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre aradaki bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı.

Önce başşehir Viyana’ya getirilen Korkmaz, daha sonra yakalandığı Wels’e gönderilmiş, burada 5 Temmuz 2020’de yapılan duruşmada tutukluluk halinin sürmesine hükmedilmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.