Android 14’ten ilk bilgi: Tatlı ismi belli oldu

2023 yılında yayınlanacağı tahmin edilen Android 14 sürümü hakkında ilk bilgi geldi. Google, işletim sisteminin yeni versiyonları için alfabetik sırayla bir tatlı ismi belirliyor. Android 10’a kadar, tatlılar ilgili sürümün ana ismi olarak kullanılıyordu. Ancak bundan sonra sürümleri sadece numarayla adlandırma kararı alındı.

Şubat ayında geliştiriciler için ilk Developer Preview sürümü çıkan Android 13 (T) henüz herkese açık olarak yayınlanmamışken; şimdi Android 14 (U) işletim sisteminin tatlı adı Android Open Source Project (AOSP) Gerrit’te ortaya çıktı.

Bu arada Android telefonlarda kritik hata: Milyonlarca cihazda güvenlik açığı!

Android 14 tatlı ismi: Upside Down Cake

AOSP Gerrit’in kaynak kodlarında tespit edilen satırlarda, Android 14 (U) için “Upside Down Cake” ifadeleriyle bahsedildi. Google’ın geleneğinin devam edebilmesi için, tatlı isminin U harfiyle başlaması gerekiyor ve anlaşıldığı üzere şirket, Tepetaklak Kek olarak bilinen bir pasta çeşidini tercih edecek.

Üstleri tavanın dibinde olacak şekilde tek bir tavada ters olarak pişirilen Tepetaklak Kek, fırından çıkarıldığında çevriliyor. Ardından diğer yüzü yukarı bakacak şekilde tabakta servis ediliyor. İsmini de bu servis şeklinden alan Upside Down Cake, önümüzdeki sene çıkacak Android 14 (U) sürümünde kullanılacak.

Tabii Android 14’ün resmi olarak “Upside Down Cake” ya da başka bir tatlı ismiyle yayınlanmayacağını unutmamak gerekiyor. Google’ın Android 10’dan beri uyguladığı politika gereğince işletim sisteminin adı “Android 14” olarak kalacak.

Şu ana kadar kullanılan Android tatlı isimleri şöyleydi:

Android 1.5: CupcakeAndroid 1.6: DonutAndroid 2.0: EclairAndroid 2.2: FroyoAndroid 2.3: GingerbreadAndroid 3.0: HoneycombAndroid 4.0: Ice Cream SandwichAndroid 4.1: Jelly BeanAndroid 4.4: KitKatAndroid 5.0: LollipopAndroid 6.0: MarshmallowAndroid 7.0: NougatAndroid 8.0: OreoAndroid 9: PieAndroid 10: Quince TartAndroid 11: Red Velvet CakeAndroid 12: Snow ConeAndroid 13: Tiramisu

Android 14’ün tatlı ismini nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.