AFAD gönüllüleri zorlu eğitimlerle göreve daima hazır

Bolu’da, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının Gönüllülük Sistemi’ne katılanlar, zorlu eğitim sürecinden geçerek afet ve acil durumlarda sahada arama kurtarma ekipleriyle omuz omuza görev yapıyor.

ANKARA (İGFA) – Afet ve Acil Durum Başkanlığı tarafından vatandaşların afet ve acil durum yönetimine daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla 2019 yılında Gönüllülük Sistemi hayata geçirildi. Sisteme başvuran Temel AFAD Gönüllüleri’ne, afet öncesi, sırası ve sonrasında doğru davranışlar ve alınması gereken tedbirler konusunda uzaktan eğitimler verilerek, farkındalık kazanılması ve bilgi sahibi olduktan sonra bunun çevrede yaygınlaştırılmasını hedefleniyor.

Temel AFAD Gönüllüğü eğitimlerini tamamladıktan sonra sahada arama kurtarma ekiplerine birebir katkıda bulunmak isteyen gönüllüler ise Destek AFAD Gönüllüsü olarak eğitimlerini sürdürüyor. Bazı senaryolar üzerinde çalışma yapan gönüllüler, temel dağcılık eğitiminin yanı sıra birçok konuda düzenlenen zorlu eğitimlere katılarak, olası afet ve acil durumlarda göreve hazır hale geliyor.

GÖNÜLLÜLÜK SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

Bolu AFAD İl Müdürü Cengiz Çavuş, İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılını Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan ederek gönüllülük seferberliği başlatıldığını söyledi.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan habere göre Çavuş, bu kapsamda AFAD Gönüllülük Sistemi’nin oluşturulduğunu aktararak, E-devlet üzerinden başvurunuzu yaptığınız takdirde AFAD gönüllüsü olabiliyorsunuz. Uzaktan eğitimleri tamamladıktan sonra il müdürlüklerimizde saha eğitimleri oluyor. Saha eğitimlerini bitiren arkadaşlarımız da Destek AFAD Gönüllüsü oluyor. Bolu’da geçen sene 3 bin 500’ün üzerinde vatandaşımızı AFAD gönüllüsü yaptık. Bunlardan 1525’i uzaktan eğitimlerini tamamladı. Tamamlayıcı eğitimlerimizi alan 359 vatandaşımızdan 93’ü Destek AFAD Gönüllüsü oldu diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.