Adèle Haenel oyunculuğu bıraktı: Sektör içi cinsel saldırı tutumu

“Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi”(Portrait de la jeune fille en feu) filmiyle gündeme gelen, yakın dönem Fransız sinemasının önemli oyuncularından Adèle Haenel, sinemadan emekli olduğunu açıkladı.

Haenel kaleme aldığı mektupta, Fransız sinema endüstrisinin #MeToo hareketine kayıtsız kalmasından ve sektör içi cinsel saldırı faillerine karşı vurdumduymaz bir tutumda olmasından ötürü oyunculuğu bıraktığını belirtti.

CÉSAR ÖDÜLLERİ’NDE TÖRENİ TERK ETMİŞTİ

2017 yılında Harvey Weinstein, Kevin Spacey gibi Hollywood’un büyük isimleri hakkında ortaya çıkan cinsel saldırı ve istismar ifşaları, #MeToo hareketine dönüşmüş, başta sinema sektörü olmak üzere kendi alanında sistematik tacizde bulunan birçok isim hakkında ifşalar yayınlanmıştı. Fransa’da ise, yetişkin olmayan birine cinsel saldırıda bulunmaktan ötürü yıllardır ABD’ye giremeyen Roman Polanski hakkındaki ifşalar yeniden gündemde kendine yer bulurken, Gerard Depardieu ve Dominique Boutonnat gibi birçok önemli isim hakkında da taciz iddiaları paylaşılmıştı.

Oyuncu, Céline Sciamma’nın yönettiği “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” filminden sonra herhangi bir yapımda yer almamış, 2020 César Ödülleri’nde Roman Polanski’ye En İyi Yönetmen ödülü verilmesiyle birlikte “Yazıklar olsun” diye bağırarak töreni terk etmişti.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir