Abe’yi öldüren saldırganın sözünde yeni ayrıntılar: Ailemi dağıttılar

Japonya, ülkenin en uzun mühlet başbakanlık koltuğunda oturan ismi Shinzo Abe’nin gündüz vakti kalabalığın gözleri önünde öldürülmesinin şokunu yaşıyor. Abe’nin naaşı başşehir Tokyo’daki meskenine götürülürken, yarın yapılacak parlamento seçimleri için güvenlik tedbirleri artırıldı. Saldırganın tabiriyle ilgili yeni ve çarpıcı ayrıntılar da ortaya çıktı.

Japonya’da suikasta kurban giden eski başbakanlardan Shinzo Abe’nin naaşı bugün başşehir Tokyo’daki konutuna götürülürken ülke büyük yas yaşıyor.

Silahlı atak olaylarının az olduğu ve çok katı silah denetimi maddelerinin uygulandığı Japonya’da ülkenin en uzun müddet başbakanlık koltuğunda oturan ismi Abe’nin dün Nara kentinde konuşma yaptığı sırada öldürülmesi şok tesiri yarattı.

Boynundan yaralanan Abe, tüm müdahalelere karşın hayatını yitirmişti.

Halk, 67 yaşında hayatını kaybeden Abe’nin Tokyo’daki konutu önünde toplandı. Yetkililer, naaşı taşıyan siyah aracı eğilerek selamladı.

Nara’da da hücumun düzenlendiği yerde çok sayıda kişi ellerinde çiçeklerle Abe’yi anmak için bir ortaya geldi. Eski Japonya Başbakanı için cenaze merasiminin salı günü düzenlenmesi bekleniyor.

SEÇİM İÇİN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILDI

Saldırının yaşandığı Nara kentindeki polis yetkilileri ise, eski başbakanın güvenliğiyle ilgili birtakım meseleler yaşanmış olabileceğini kabul etti.

Öte yandan ülkede parlamento seçimlerinin planlandığı üzere yarın yapılacağı açıklandı. Başbakan Fumio Kishida’nın bugün seçim kampanyasında konuşma yapacağı Fujiyoshida kentinde ağır güvenlik tedbirleri alınması ve metal dedektörler yerleştirilmesi dikkat çekti.

Abe suikastı sonrasında seçimlere iştirakin yüksek olması bekleniyor.

Yamagami (en arkada), Abe’yi ailesinin dağılmasına yol açan bir dini kümeyle bağı olduğuna inandığı için öldürdüğünü söyledi.

SALDIRGAN ABE’Yİ TAKİP ETMİŞ

Eski başbakanı güpegündüz el üretimi silahla öldüren 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami’nin, “ailesinin iflasına ve dağılmasına yol açan dini bir gruba” karşı kin güttüğünü ve Abe’yi de o kümeyle bağı olduğuna inandığı için öldürdüğünü söylediği ortaya çıktı. Japon basını, 2002-2005 yılları ortasında donanmada misyon yapan saldırganın Abe’ye siyasi inançları yüzünden saldırmadığını söylediğini aktardı. Haberlere nazaran saldırgan, polise verdiği tabirde Abe’nin seçim kampanyası için dolaştığı öbür kentlere de gittiğini anlattı.

Öte yandan polis, kelam konusu dini kümeye dair bir açıklama yapmadı.

67 yaşındaki Abe, 2020’de sıhhat meseleleri nedeniyle başbakanlık misyonundan istifa etmişti lakin hâlâ iktidardaki Liberal Demokrat Parti’de ve Japonya siyasetinde tesirli bir isimdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.