6 parti çalışmasını açıklayacak

Hazırlıklar tamamlandı, davetiyeler ulaştırıldı. 6 muhalefet partisi bu kez “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmasını kamuoyuna duyurmak üzere bir araya geliyor.

TOPLANTIYA ANAYASA HUKUKÇULARI DA DAVET EDİLDİ

Uzun bir süredir parlamenter sistem çalışması yürüten CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Deva Partisi ve Gelecek partisi, o çalışmayı başkent Ankara’da açıklayacak. Ankara Bilkent’teki bir otelde gerçekleşecek programa sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve akademisyenler davet edildi. Yaklaşık 700 davetlinin o programda hazır bulunması bekleniyor. Ayrıca Fransa ve Almanya’da anayasa üzerine çalışan akademisyenler ile Türkiye’deki çeşitli anayasa profesörleri davetliler arasında olacak.

GENEL BAŞKAN YARDIMCISLARI DEKLARASYONU OKUYACAK

Program davetiyesi 6 muhalefet partisinin liderlerinin imzasıyla gönderildi. İmza sırası ise partilerin alfabetik dizilimi dikkate alınarak oluşturuldu. Bu dizilim “güçlendirilmiş parlamenter sistem” sunum toplantısında da uygulanacak. Programda 6 partiden birer genel başkan yardımcısı, deklarasyon niteliğindeki mutabakat metnini eşit parçalar halinde okuyacak. Ardından muhalefet liderleri mutabakat metnine imza atacak.

İLK İMZA KILIÇDAROĞLU’NDAN

O metne ilk imzayı alfabetik sıralama nedeniyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koyacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.