23 Nisan’da Her Çocuk Bayram Yapamıyor: Türkiye’nin Kanayan Yarası Yoksulluk En Çok Çocukları Etkiliyor!

Çocuklar daha çok etkileniyor!

Yoksulluk, asgari yaşam koşullarının gerektirdiği temel gereksinimlerden uzak kalmak olarak tanımlanırken, çocukların bu durumun olumsuz etkilerine maruz kalma riski yetişkinlere oranla daha yüksek oluyor. Yoksullukla yetişen çocuklar hayat diğerlerinden geride başlarken, gıda, sağlık, eğitim gibi temel kavramlara erişmekte sıkıntı yaşıyor. Çocukların bu şekilde büyümesi ile potansiyelleri tam olarak ortaya çıkamazken, yetişkinliklerinde de yoksulluğa mahkûm kalıyorlar. Doğruluk Payı’nın derlemesi, UNICEF, OECD, Derin Yoksulluk Ağı ve TÜİK verileri Türkiye ve dünyada çocukların maruz kaldığı zorlukları ve yoksulluğu gözler önüne seriyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), her yıl “Dünya Çocuklarının Durumu” başlıklı çocuk yoksulluğu raporu hazırlıyor.

Raporda çocuk yoksulluğu, çocukların toplumda eşitliğini kısıtlayan, haklarını kullanmasını engelleyen, gelişimleri ve hayatta kalmaları için olmazsa olmaz olan kaynaklara ulaşamaması olarak tanımlanıyor.Ekim 2021’de yayımlanan raporda, 2020 yılında dünyada 365 milyon çocuğun aşırı yoksulluk sınırların içinde yaşadığı belirtilirken, 5 yaşından küçük çocukların ise yüzde 20’si bu sınırın içinde yaşıyor. 9 Aralık 2021’de yayımlanan Covid-19 pandemisinin çocuklar üzerinde etkilerinin değerlendirildiği raporda son dört yılda çocuk işçi sayısının dünyada 8,4 milyon daha çocukla 160 milyona ulaştığı görüldü. Bu yılın sonunda buna 9 milyon çocuğun daha ekleneceği de tahmin ediliyor. Dünyada 50 milyon çocuk ise beslenme yetersizliği yaşadığı için aşırı zayıf.

Uluslararası raporlarda Türkiye’nin adı çok zikrediliyor

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi 2022 Mart ayında Pierre-Alain Fridez’in yönetiminde bir rapor hazırladı. Raporda Covid-19 pandemisi dünyada çocuk yoksulluğunu artırdı. Dünyada çocuk yoksulluğunun ortadan kaldırılmasına uzak bir noktada bulunulduğunun altı çizilirken, Ermenistan, Romanya, Sırbistan ve Türkiye’nin çocuk yoksulluğu konusunda endişe verdikleri açıklandı. OECD’nin hazırladığı son verilere göre, çocuk yoksulluğu üye ülkelerde ortalama yüzde 12,8 oranında olurken, Türkiye’de bu oran acı bir şekilde yüzde 20’nin üzerinde!

100 evin 6’sında geliri çocuklar sağlıyor!

Derin Yoksulluk Ağı (DYA), Eylül 2021’de “Türkiye’de Çocuk Yoksulluğu” başlıklı raporunda, İstanbul’da yaşayan ve düzenli geliri olmayan, günlük ve sosyal güvencesi olmayan işlerde çalışan 103 hane ile görüşüldü. Raporda bu hanelerin yüzde 13’ünde çocukların çalıştığı görüldü. Yüzde 6’sında ise eve sadece çocukların gelir getirdiği ortaya çıktı. Bu çocukların hurdacılık, seyyar satıcılık, tekstil işçiliği ve atık kağıt işçiliği gibi ağır koşullar altında çalışması ise dikkat çekiyor.

5 bebekten biri hazır çorba ile besleniyor!

Görüşülen ailelerin yüzde 85’inde yeterli gıdaya ulaşılamadığı görüldü. Yüzde 74’ünde bebek maması ve bezi almak zor olurken, yüzde 21’inde mümkün bile değil! 0-3 yaş çocuklar hazır çorba, şekerli su, pirinç lapası gibi ürünlerle besleniyor. Pandemi sürecinde ailelerin yüzde 49’u temiz suya erişemezken, çocukların yarısından fazlası (yüzde 57,8) eğitimine devam edemedi. Okula devam edemeyen çocukların yüzde 60’ı uzaktan eğitim için teknolojik cihazlara, yüzde 54’ü de internet erişimine sahip değil. Eğitimine devam eden şanslı azınlığın ise yüzde 45’ini bir yetişkin takip etmezken, yüzde 39’u ise uzaktan eğitime erişim konusunda bilgisiz.

10 aileden 1’i barakada ya da çadırda yaşıyor

Aynı raporda 103 haneden yüzde 38,8’inin evlerini kaybetme riskinin bulunduğu, günlük işlerde çalıştıkları ve yüzde 10’unun baraka veya çadır koşullarında yaşadığı görüldü.

Zihinsel, ahlaki, bedensel, sosyal ve duygusal gelişimi ile kişisel güvenliği tehlikede olan, ihmal veya istismar edilen ya da suç mağduru olan çocuklara “Korunma İhtiyacı Olan Çocuk’ deniyor. Çocukların bakım ve koruma altına alınmasında en büyük sebep olarak ise yüzde 69,5’le sosyal veya maddi yoksunluk bulunuyor. 

Yoksulluğun çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkisi ise çok büyük

Yoksulluk içinde büyüyen çocuklar, sağlıklı şartlarda olmayan barınma koşulları ile hayatlarını sürdürürken, beslenme şartları da kötü olduğundan daha fazla sağlık sorunu yaşıyor. Açlık sorunuyla da karşı karşıya kalan çocuklar, sağlık sorunlarında ise tıbbi destek bulamıyor. Araştırmada ailelerin %41’inin sağlık güvencesi olmadığı görülürken, %34’ünün ise sağlık güvencesinin ilaçları karşılamadığı belirlendi. %18,6’sının sağlık hizmetleri hakkında yeterli bilgisi olmadığı, %7,2’si sağlık sistemi içinde ayrımcılık gördüğü ve %25,8’i de sosyal güvencesi olmadığı için sağlık hizmetlerine erişemediğini belirtti.

Yoksulluk deyince Türkiye’de Hacer Foggo olmadan olmaz! Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucularından Foggo, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü olarak görev yapıyor.

Bir çocuk sokaktaysa risk altındadır!

Türkiye’de 10 çocuktan üçü yoksul!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir…

'Yoksullara Yapılan Yardımlar Lütuf Gibi Gösteriliyor Oysa Türkiye Bir Nesil Kaybediyor'

Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu: ‘Çok Yoksul İnsan Gördüm Ama ‘Aç Kaldık’ Sözünü Hiç Duymamıştım’

Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucularından Hacer Fog… 0 15 Ocak 2021

Zamlarla Birlikte Hangi Temel İhtiyaç Maddesinden Vazgeçtiklerini Anlatan Kişilerden Yürek Burkan İtiraflar

Twitter’daki takipçilerimize ‘Son zamanlardan so… 162 22 Nisan, 13:25

Bakanlık Raporu: 11 Milyon Kişi Devlet Yardımına Muhtaç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınladığı rapora göre, bak… 72 14 Mart, 13:51

Çocukların Okullara Aç Gelmesi Ebeveyn İhmali mi Yoksa Fakirlik mi Tartışmalarını Alevlendirdi

Yüksek enflasyon, işsizlik sadece sayılardan eti… 1.6b 18 Nisan, 15:18

Kahvaltısız Kilometrelerce Yürüyorlar! Üniversite Öğrencilerinin Çektiği Maddi Zorluklar Ciğerinizi Yakacak

Öğrenci olmak, öğrenciyken maddi sıkıntı çekmek … 1.8b 6 Nisan, 10:55

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.