2023 yıl sonu enflasyonu tahmini: Yüzde 22,3

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyon tahminlerini 2023 yıl sonu için yüzde 22,3, 2024 yıl sonu için yüzde 8,8 seviyesinde tuttuklarını açıkladı.

Yılın ikinci Enflasyon Raporu’nun sunumunu Ankara’da gerçekleştiren Kavcıoğlu, enflasyonun hız kesmesinde “kur istikrarı, beklentilerdeki iyileşme ve emtia fiyatlarında yaşanan düşüşün” etkili olduğunu belirtti.

Açıklamaya göre banka, 2023 yıl sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 22’den yüzde 27,9’a yükseltti.

2023 ortalama ham petrol fiyatı varsayımı ise 80,8 dolardan 78,1 dolara geriledi.

Enerji fiyatlarındaki düşüşün tahminler belirlenirken dikkate alındığını söyleyen Kavcıoğlu, yılın kalan kısmında yurt içi gıda fiyatlarının yurt dışı fiyatlarla daha uyumlu seyredeceği beklentisini de tahminlerine yansıttıklarını ifade etti.

Kavcıoğlu’nun öne çıkan diğer bazı açıklamaları şunlar oldu:

“Enflasyon üzerindeki maliyet baskıları son dönemde büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Türk bankacılık sektörü uyguladığımız bütüncül stratejinin desteğiyle güvenli ve sağlam görünümünü sürdürmektedir.

Yüksek frekanslı veriler gerek ülke ekonomisinde gerekse afet bölgesindeki toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleştiğini göstermektedir. 2023 yılının geri kalanı cari dengelenmenin güçlendiği bir dönem olacaktır.”

Patronlardunyasi.com

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Enflasyon, ekonomi, güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir