110 km yolu 4 TL’ye kat eden elektrikli araç üretildi

TEKNOFEST çerçevesinde 19-24 Temmuz 2022 tarihlerinde Kocaeli Körfez TOSFED Yarış Pisti’nde düzenlenen Liselerarası Efficiency Challenge Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları düzenlenecek.

Yarışmaya, Şehitkamil Belediyesi bünyesinde hizmet veren Bilim Şehitkamil’de hazırlanan lise öğrencileri; Şehitkamil EC Kadrosu ile GAZİMOBİL Grubu olarak kendilerinin tasarladığı ve ürettiği, yüzde 100 elektrikli 2 otomobil ile katılacaklar. Öğrenciler, 110 kilometre yolu 4 TL’ye giden otomobilleriyle birinci olmak için uğraş verecekler.

“Tamamen kendi dizaynımız, kendi üretimimiz”

Şehitkamil EC Grubu üyesi Mehmet Arda Çete, yürüttükleri elektrikli otomobil projesine ait yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Burada tasarladığımız aracın birinci maksadı, Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılmaktı. Bu aracı yaparken birinci hedefimiz, aracın hafif olmasını sağlamaktı. Hafif olması için aracın dizaynını yaptığımızda, tasarımı büsbütün bize ilişkin olup alüminyum şase kullandık. Aracın dış kabuğunu tasarlarken, en hafif materyal olan karbonfiber kumaş tercih ettik. Karbonfiber kumaş sayesinde tasarlamış olduğumuz araçta 25 kilo tartı hedefliyorduk lakin 26 kiloyu yakalayabildik. Aracımız büsbütün kendi dizaynımız, kendi üretimimiz ve Bilim Şehitkamil atölyesinde üretilmiştir. Mekanik olarak ekleyeceklerim bunlar. Elektriksel olarak ise aracın yerli olarak tasarladığımız lityum iyon pil kullanmaktayız. Kullanmış olduğumuz lityum iyon pil paketinin şarj devresi diye tabir ettiğimiz yerleşik şarj devresini kendimiz tasarladık. Üretilen şarj ünitesi 1000 Watt güç çıkışı verebilmekte olup pil paketimizi 3 saatte büsbütün şarj edebilmekteyiz. Bununla bir arada aracın sürat, voltaj, akım, aksi durumlarda müdafaa dediğimiz aracın bir nevi beyni olan araç denetim sistemleri büsbütün kendi tasarımımızdır. Ayrıyeten bir kıymet sistemimiz ise telemetri sistemedir. Telemetri, yarış anında izleme merkezinde bulunan şahısların araç durumu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan bir sistemdir. Araç hareket halindeyken, pilotumuz dışında bu sistem iletilecek bilgileri aks sisteminden alır ve Wİ Fİ aracılığıyla telefon üzerinden izleme merkezine gönderir. İzleme merkezine iletilen bilgiler ortasında; araç suratı, cins sayısı, batarya sıcaklıkları, batarya şarj durumu ve ömrü, batarya voltaj durumu ve batarya tansiyon durumunu anlık takip edebiliyoruz. Yapmış olduğumuz projeler çok büyük projeler. Hem maddi hem de manevi olarak büyük dayanaklara muhtaçlık duyuyoruz. Bu mevzuda da Şehitkamil Belediyemizin hiçbir vakit takviyelerini bizden esirgemiyor. Atölyemizden malzememize kadar her türlü dayanağı sundu. Bu gereç ve atölye takviyesinden sonra bizler de 10 kişilik takımımızla bir arada gece gündüz demeden 5 aylık bir çalışma sonucunda elektrikli araçlarımızı ürettik. Burada önemli bir çalışma azmi var. Lakin bu azmin ardında da maddi güçlü bir dayanağımız var. Takviyelerinden ötürü Şehitkamil Belediye Liderimiz Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür ediyorum. İnşallah, 19-24 Temmuz tarihleri ortasında Kocaeli’nde düzenlenecek olan Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda yeterli bir derece elde etmeyi hedefliyoruz.”

Yarışmada derece hedefi

GAZİMOBİL Ekibi üyesi İncinur Yıldız ise yürüttükleri otomobil projesiyle ilgili şu açıklamada bulundu:

“Aracımızın tüm tasarım ve üretimi büsbütün bize ilişkin. Kabuğundan tutun elektriksel gereçlerine kadar tüm üretimi bize ilişkin. Aracımızı yaparken ekip arkadaşlarımız ortasında iş kısmı yaptık. Bu iş paylaşımını tertipli olarak devam ettirdik. Bu sayede aracımızı yarışa hazırladık. Aracımızın hafif ve destekli olması için cam elyaftan ürettik. Şasesini ve ön nizamını oluştururken, kartnig otomobillerindeki sistemi baz aldık ki daha verimli ve kolay üretim gerçekleştirdik. Tıpkı vakitte elektriksel eserlerde ise yerli üretim gerçekleştirdik. Bu elektriksel eserlerde ise araç içerisinde ve izleme merkezi ortasında haberleşme kurabilen telemetri sistemimiz bulunmakta. Tıpkı vakitte aracın tüm sistemlerini denetim eden araç denetim sistemi devremiz bulunmakta. Bu devre; akım, güç, aracın şarj durumu, şarj ömrü, arıza bilgilerini ve tüm bilgileri şoföre ve izleme merkezine gösterebilmekte. Bu bilgilerin kimilerini ise batarya sistemi diye pilleri denetim eden bir devremiz daha bulunmaktadır. Bu devrede birebir vakitte pillerin voltaj dengelemesini ve korunmasını sağlıyor. Kocaeli’nde düzenlenecek olan Liselerarası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılacağız. Bu yarışın hedefi da en verimli aracı seçebilmek. Bu yüzden de araçların hafif ve güçlü olması gerekmektedir. Biz de GAZİMOBİL Kadrosu olarak aracımızı bu biçimde tasarladık. İnşallah yarışlarda güzel bir derece elde etmeyi hedefliyoruz. Bizlere bu imkanları sunan ve hiçbir vakit takviyelerini bizlerden esirgemeyen başta Şehitkamil Belediye Liderimiz Sayın Rıdvan Fadıloğlu’na ve Şehitkamil Belediyemize ekibim ismine teşekkür ediyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.